آن چه در عملیات نصر ۴ گذشت

    Home  /  جشن  /  آن چه در عملیات نصر ۴ گذشت

آن چه در عملیات نصر ۴ گذشت Image

آن چه در عملیات نصر ۴ گذشت

صد کادو: در ادامه عملیات «کربلای ۱۰»، عملیات «نصر ۴» با طراحی و فرماندهی سپاه پاسداران، در چند محور در منطقه شمالی استان سلیمانیه عراق و با هدف پیش روی به سمت شرق این استان و تصرف شهر ماووت در تاریخ ۳۱ خرداد ۶۶ با رمز مبارک «یا امام جعفر صادق (ع)» در ساعت ۲ بامدادان از «قرارگاه نجف» شروع شد.
به گزارش سرویس ایسنا، رزمندگان ایرانی بعد از شناسایی منطقه توسط نیروهای اطلاعات – عملیات که به سلاح های سبک و نیمه سنگین مجهز بودند، حرکت خودرا از خطوط عملیات کربلای ۱۰ و محورهای اطراف آن به سمت هدف شروع کردند.
لشکر «قدس» گیلان مانند دیگر لشکرها ماموریت یافت که خطوط دشمن را درهم بشکند. این لشکر با نیروهای مجرب خود به عمق خاک عراق و سمت شهر ماووت نفوذ کرد و بعد از پشت سر گذاشتن موانع، در وضعیت سرد و یخبندان منطقه، به خطوط تماس دشمن نزدیک شد. یورش بی امان به مواضع دشمن شروع و با شلیک گلوله منوّر از دو سمت، منطقه را مثل روز روشن کرده بود. نیروهای زخم خورده دشمن با شلیک انواع گلوله اهتمام کردند تا مانع نفوذ رزمندگان به خطوط پدافندی آنها بشوند، ولی برتری آتش قوای ایرانی مانع تحرکات دشمن شد.
در این عملیات لشکر قدس با ۲ تیپ، به استعداد پنج گردان پیاده، موفق شد طی دو مرحله ماموریت خودرا ۱۰۰ درصد با موفقیت به انجام برساند. سرعت عمل رزمندگان لشکر قدس به حدی بود که معاون تیپ مستقر در ژاژیله عراق به اسارت نیروهای اسلام درآمد. در این عملیات نیروهای ایرانی در دو شبانه روز موفق شدند به بیشتر اهداف مورد نظر دست یابند. نیروهای دشمن نیز متقابلاً در ایام بعد چندین بار مبادرت به پاتک کردند که همه این اقدامات به شکست انجامید.
در جبهه خودی نیز با اعزام یگان های تازه نفس به منطقه چند عملیات بمنظور دفع نقصها محورهای شاخ قشان و تپه دو قلو انجام شد. این عملیات بعد از ۱۵ روز به پایان رسید که آزادسازی شهر ماووت و ارتفاعات ژاژیله، شاخ قشان، یال غربی، گولان، تپه دوقلو (بالو کاوه)، دشت بالوسه و نیز ترمیم تعدادی از خطوط پدافندی عملیات کربلای ۱۰ بود. در این عملیات تعداد ۵۵۷ نفر از نیروهای دشمن به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند و بیش از ۶۰۰۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند. در این عملیات سردار «مهدی خوش سیرت»، فرمانده «تیپ ۲ لشکر قدس» گیلان به شهادت رسید.
لشکرهای دیگر نیز بعد از نفوذ به عمق ۲۵ کیلومتری خاک عراق، هجوم خودرا از محورهای مختلف به نیروهای عراق شروع کردند و بعد از نبردی سنگین موفق شدند ارتفاع «ژاژیله»، «اسپیدر دره» و کلیه راه های مواصلاتی منتهی به شهر ماووت را به کنترل خود دربیاورند و مسدود کنند.
همین طور «تیپ ۴۴۳ از لشکر ۲۷» عراق هدف سنگین ترین حمله قرار گرفت و به همراه بیش از نیمی از امکانات «تیپ ۶۰۳» پیاده در این عملیات منهدم شد. رزمندگان برای تصرف شهر ماووت، جنگ را شدت بخشیدند. یگان تخریب نیز همراه و همگام با رزمندگان برای خنثی ساختن میادین مین به پیش تاخت. رزمندگان ایرانی باتوجه به کوهستانی بودن منطقه و با بکارگیری تاکتیک های ویژه جنگ کوهستانی و هماهنگی عالی همه موانع را از سر راه برداشتند که در این بین ۲۷ دستگاه تانک و نفربر عراق منهدم و پنج دستگاه نیز به غنیمت گرفته شد.
آتشبار نیروهای خودی که تا پیش از شروع عملیات خاموش بود، با شروع درگیری، مواضع دشمن را به شدت زیر آتش گرفت و خسارت سنگینی به آنها وارد کرد، به طوریکه منطقه مملو از اجساد بعثی ها و لاشه های سوخته و نیم سوخته ادوات زرهی آنها شد. فرماندهان ارتش عراق برای جلوگیری از پیشروی رزمندگان اسلام و همین طور تقویت روحیه نیروهای خود، نیروهای هوایی را وارد معرکه کردند.
آتشبار ضدهوایی ایران به مقابله با جنگنده های دشمن پرداخت و یک فروند از آنها را مورد هدف قرار داد و ساقط کرد. رزمندگان با تثبیت مواضعی که تصرف کرده بودند و به غنیمت گرفتن مهمات دشمن، مقدمات آزادی شهر ماووت را فراهم کردند و این شهر در یک قدمی آزادی قرار گرفت. یگان مهندسی – رزمی با تمام امکانات کوشش کرد تا جاده هایی را برای عبور خودرو ها بمنظور تدارکات رزمندگان هموار کند.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای آن چه در عملیات نصر ۴ گذشت بسته هستند Date | 21/06/2023

categories & tags