مرمت کامل بازار کبودراهنگ در پیچ وتاب تامین اعتبار

    Home  /  جشن  /  مرمت کامل بازار کبودراهنگ در پیچ وتاب تامین اعتبار

مرمت کامل بازار کبودراهنگ در پیچ وتاب تامین اعتبار Image

مرمت کامل بازار کبودراهنگ در پیچ وتاب تامین اعتبار

صد کادو: همدان از قدیم الایام بازارها قلب تپنده شهر بوده و همیشه در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نقش انکارناپذیری داشته اند. طی چند دهه اخیر و همراه با اهمیت صنعت گردشگری و دغدغه حفظ میراث فرهنگی، بازار نیز در کنار ایفای نقش خود به یکی از جذابیت های سفر تبدیل گشته و بازار شهرهای مختلف دیدنی های بسیاری برای گردشگران دارد.
از طرفی عمر بازارهای قدیمی به اهمیت آنها افزوده و یادگارهایی که این مجموعه های تاریخی در دل خود پنهان کرده اند، ضرورت حفظ و نگهداری آنها را دو چندان کرده است به طوریکه بناهای واقع در بازارها مانند سراها و کاروانسراها به عنوان بناهای واجد ارزش می توانند نقش به سزایی در رونق گردشگری یک منطقه داشته باشند و در رونق اقتصادی تأثیرگذار باشند.
بازار قدیمی کبودراهنگ یکی از آثار شاخص این شهرستان است که در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی با مساحت ۱۷۰۰ متر تأسیس شده و حدود ۷۰ واحد تجاری دارد. این بازار در گذشته نه فقط محلی برای انجام معاملات اقتصادی بلکه مکانی برای صلح و آشتی و پیمان ها بوده و در زندگی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دینی مردم منطقه نقش مؤثری داشته است.
فروردین سال ۱۴۰۰ رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان کبودراهنگ درباره ی وضعیت مرمت بازار به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: مرمت بازار قدیمی شهر کبودراهنگ از اسفندماه سال قبل شروع شده و با اعتبار فعلی تنها پنج درصد بازار مرمت خواهد شد.
مهدی غلامی بیان کرد: مرمت کامل بازار سنتی کبودراهنگ ۱.۵ میلیارد اعتبار نیاز دارد و هم اکنون قسمت های اضطراری بازار در دست مرمت است، اگر امسال اعتباری به این مجموعه اختصاص یابد ادامه کار را انجام می دهیم.
وی افزود: شهرداری و اداره اوقاف شهرستان کبودراهنگ نیز در حوزه مرمت قول مساعدت داده اند و به دلیل اوقافی بودن برخی از مغازه های بازار انتظار داریم با میراث فرهنگی همکاری کنند.
شهریورماه ۱۴۰۱ هم غلامی به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: مرحله سوم مرمت بازار تاریخی کبودراهنگ به حدود یک میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و تلاش می نماییم در این مرحله، عملیات مرمت به پایان برسد.
وی همین طور تصریح کرد: شهرداری و اداره اوقاف شهرستان کبودراهنگ باید در عملیات مرمت بازار همکاری کنند تا این مجموعه هر چه زودتر به چرخه گردشگری شهرستان اضافه و موجب جذب توریست شود.
آبان همان سال، فرماندار کبودراهنگ ضمن اشاره به وقفی بودن بیشتر مغازه های بازار قدیمی این شهرستان، از اداره اوقاف و امور خیریه خواست تا در حوزه مرمت و بازسازی بازار قدیمی کبودراهنگ مساعدت کند.
مسلم غلامی افزود: در مرکز شهر هیچ مکان گردشگری وجود ندارد به همین علت لازم است تا با مرمت و بازسازی محلهای قدیمی و ایجاد موزه مردم شناسی محلهای گردشگری برای بازدید مسافران و گردشگران ایجاد شود.
دی ماه سال قبل مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز ضمن بازدید از بازار کبودراهنگ، بر ضرورت توسعه شهر کبودراهنگ از نظر حفاظت میراث فرهنگی و گردشگری بر پیش بینی اعتبار از اعتبارات سفر ریاست جمهوری برای ادامه مرمت بازار آگاهی داد.
محسن معصوم علیزاده افزود: این بازار در دو مرحله با مرمت ۲۱۰ میلیون تومان شروع شده و برای ادامه مرمت نیز یک میلیاد و ۳۸۰ میلیون تومان در کمیته برنامه ریزی شهرستان مصوب شده است.
حالا بعد از آنکه چندین سال است بازار قدیمی کبودراهنگ با اعتبارات اندک مرمت می شود و هنوز هم به پایان نرسیده است و البته شهرداری و اداره اوقاف هم پای کار نیامده اند، وضعیت جدید مرمت بازار را از رییس میراث فرهنگی شهرستان جویا شدیم.
غلامی ضمن اشاره به این که تا حالا موضوع مرمت بازار را چندین بار از اداره اوقاف و شهرداری کبودراهنگ پیگیری کرده ایم اما پای کار نیامده اند، اظهار داشت: کمیته برنامه ریزی شهرستان حدود یک میلیارد و ۲۰۰ هزار تومان به مرمت بازار امسال مختص کرده است.
وی با اشاره به اینکه بازار قدیمی مساحت زیادی دارد و برای مرمت مشارکت شهرداری و اداره اوقاف شهرستان را می طلبد، اشاره کرد: میراث فرهنگی به تنهایی از پس مرمت بازار برنمی آید و این دستگاهها باید در کنار ما باشند.
غلامی ضمن اشاره به این که پیش بینی می شود با اعتبار امسال حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بازار مرمت شود، اظهار داشت: با عنایت به این که برخی از مغازه های بازار اوقافی هستند مشارکت این دستگاه در مرمت لازم است.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، بازار قدیمی شهر کبودراهنگ به مساحت تقریبی ۱۷۰۰ متر بوده که حدود ۷۰ واحد تجاری دارد و بیشتر این واحدها شخصی و ۱۸ واحد آن در مالکیت اداره اوقاف است. این مجموعه ۲۰ مرداد سال ۹۹ در لیست آثار ملی به عنوان آثار واجد ارزش به ثبت رسید و بعد از آن پیگیری های لازم برای ترمیم و بازسازی آن در دستور کار قرار گرفت اما به دلیل اعتبارات اندک و البته عدم مشارکت اداره اوقات تا حالا بطور کامل مرمت نشده است.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای مرمت کامل بازار کبودراهنگ در پیچ وتاب تامین اعتبار بسته هستند Date | 20/06/2023