اسماعیلی مطرح كرد؛ برگزاری آئین نوروزی بخشی از تفاهمنامه مشترک با ترکمنستان است

    Home  /  جشن  /  اسماعیلی مطرح كرد؛ برگزاری آئین نوروزی بخشی از تفاهمنامه مشترک با ترکمنستان است

اسماعیلی مطرح كرد؛ برگزاری آئین نوروزی بخشی از تفاهمنامه مشترک با ترکمنستان است Image

اسماعیلی مطرح كرد؛ برگزاری آئین نوروزی بخشی از تفاهمنامه مشترک با ترکمنستان است

به گزارش صد کادو، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: برگزاری آئین نوروزی، تولید فیلم سینمایی با حوزه تمدنی مشترک و تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان بخشی از توافقات مشترک تفاهمنامه با ترکمنستان به حساب می آید.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شده است، عصر روز دوشنبه بیست و چهارم بهمن با مایسا مرادوف باز محمود اوا معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه ملاقات و گفتگو کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار اظهار داشت: پیوندهای عمیق فرهنگی، به تعمیق روابط همه جانبه دو کشور منجر گردیده است به صورتی که رؤسای جمهور دو کشور، از اراده راسخ برای توسعه همکاری بین ایران و ترکمنستان برخوردار می باشند.
وی با اشاره به اینکه در مسافرت اخیر رئیس جمهور رئیس جمهور ترکمنستان، تفاهمنامه های مشترک بین دو کشور به امضا رسید، اظهار داشت: اهتمام به مفاد این تفاهمنامه ها در تحکیم روابط دو کشور اهمیت بسزایی دارد و وزارت فرهنگ دولت جمهوری اسلامی به اجرای مفاد فرهنگی و هنری این تفاهمنامه پایبند خواهد بود.
اسماعیلی ضمن اشاره به این که در تمامی جشنواره های هنری، آمادگی میزبانی از هنرمندان ترکمنستانی را داریم اظهار داشت: برگزاری آئین نوروزی در یکی از شهرهای مرزی، تولید فیلم سینمایی با حوزه تمدنی مشترک و تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان بخشی از توافقات کارگروه مشترک این تفاهمنامه به حساب می آید که بر مبنای تجربیات و ظرفیت های عظیمی که در این عرصه ها داریم، آمادگی همکاری همه جانبه با دولت ترکمنستان هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به حوزه وسیع همکاریهای دو کشور در حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۱۴ هزار سایت خبری از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ مجوز فعالیت دارند و بر همین مبنا آماده توسعه همکاریهای رسانه ای دو کشور و برگزاری دوره های آموزش روزنامه نگاری برای اهالی رسانه ترکمنستان هستیم.
وی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را یکی از بزرگترین نمایشگاه های کتاب در سطح منطقه برشمرد و اظهار داشت: در این نمایشگاه که با حضور نمایندگان فرهنگی ده ها کشور برگزار می شود، هر دوره یک کشور بعنوان میهمان ویژه حضور خواهد داشت و برای دوره جدید علاقمند هستیم که کشور ترکمنستان بعنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور داشته باشد.
روابط فرهنگی ترکمنستان با ایران از سابقه طولانی برخوردار است
همچنین مایسا مرادوف باز محمود اوا معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه در این دیدار با تکیه بر این که روابط فرهنگی ترکمنستان با ایران از سابقه طولانی برخوردار می باشد از حضور چشم گیر هنرمندان ایرانی در برنامه های هفته فرهنگی ایران تقدیر نمود و اظهار داشت: با حمایت های ویژه رؤسای جمهور دو کشور، هیأت های فرهنگی درحال تبادل نظر هستند تا راهکارهای مختلفی برای توسعه روابط فرهنگی ایران و ترکمنستان را مورد بررسی قرار دهند.
وی در انتها از حضور اهالی فرهنگ و هنر ایران در جشنواره های پیش روی ترکمنستان استقبال کرد و اظهار داشت: میتوان در جهت چهارچوب برخی از برنامه های مشترک، تفاهمنامه هایی را به امضا برسانیم.
همچنین شاهمرادف وزیر فرهنگ ترکمنستان در حاشیه این دیدار ضمن عرضه توضیحاتی در مورد جزئیات هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان و نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان ایرانی در عشق آباد اظهار داشت: وزارت فرهنگ ترکمنستان از اراده کافی برای تولیدات مشترک و اجرای برنامه های مشترک با وزارت فرهنگ ایران برخوردار می باشد.
روزهای فرهنگی ایران و نمایشگاه صنایع دستی ایران در ترکمنستان با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ، محمدرضا بهمنی معاون همکاریهای علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مقامات عالی رتبه ترکمنستان به صورت رسمی افتتاح شد.
بنا بر این گزارش بیشتر از ۵۰ نفر از هنرمندان حوزه های مختلف فرهنگی هنری شامل موسیقی، صنایع دستی تجسمی، نقاشی، بازی های کامپیوتری و.. از جانب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای حضور در هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان اعزام شده اند و مقرر است در چارچوب هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان برنامه هایی چون نمایش فیلمهای سینمایی ایرانی با ترجمه زبان ترکمنی، اجرای موسیقی هنرمندان دو کشور، صنایع دستی، جشنواره غذاهای ملی ایرانی و … برگزار گردد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اسماعیلی مطرح كرد؛ برگزاری آئین نوروزی بخشی از تفاهمنامه مشترک با ترکمنستان است بسته هستند Date | 15/02/2023