روسیه به دنبال افزایش سفر گردشگران ایرانی است

    Home  /  جشن  /  روسیه به دنبال افزایش سفر گردشگران ایرانی است

روسیه به دنبال افزایش سفر گردشگران ایرانی است Image

روسیه به دنبال افزایش سفر گردشگران ایرانی است

به گزارش صد کادو، هیأت گردشگری روسیه در مسافرت به ایران اعلام کرد، در کوشش برای افزایش شمار گردشگران ایرانی در روسیه است و انتظار دارد توافقنامه‌ی سفر بدون ویزا بین ایران و روسیه در آینده بسیار نزدیک اجرا شود.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، این هیأت که متشکل از نمایندگان ۲۰ شرکت گردشگری از شهرهای مسکو، سن پترزبورگ و کازان است، در آستانه برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران به تهران سفر کرده و در تلاش است شمار گردشگران ایرانی در روسیه را به آمار قبل از همه گیری کرونا برساند.
به قول نمایندگان توراپراتورهای روسیه، ایرانیان تا سال ۲۰۱۹ جزو گردشگران پرسفر در این کشور بودند که با همه گیری کرونا این سفرها بشدت افت کرد، هرچند حالا سفرهای تجاری بین دو کشور در حال رشد است.
این هیأت گردشگری که متشکل از ۴۳ نماینده از مسکو و ۳۰ نماینده از سن پترزبورگ است، در سفری به تهران با حمایت کمیته گردشگری شهر مسکو و در دیدار با تعدادی از آژانس های مسافرتی و گردشگری ایران، ضمن معرفی ظرفیت ها، امکانات، خدمات و تورهای گردشگری این کشور، بخصوص در سه شهر مسکو، سن پترزبورگ و کازان، از قصد این کشور برای افزایش شمار پروازها بین روسیه و ایران تا چند ماه اطلاع داد. در حال حاضر ۱۰ پرواز مستقیم در هفته بین تهران و مسکو برقرار است، اما برنامه شرکتهای هواپیمایی روسیه مبین آن است که این تعداد پرواز از فصل بهار افزایش خواهد یافت. ضمن آن که به تعداد شهرهایی که از روسیه به ایران پرواز مستقیم خواهند داشت، اضافه می شود.
ماگومد (محمد) ماژِیف Magomed Mezhiev ـ مدیر پروژه بین المللی کمیته گردشگری شهر مسکو، در گردهمایی توراپراتورهای ایران و روسیه که شامگاه دوشنبه ۱۷ بهمن در هتلی ۵ ستاره در تهران برگزار شد، با تشریح برنامه های این کمیته برای توسعه روابط گردشگری با ایران، ویزا را همچون موانع سفر بین دو کشور برشمرد و اظهار داشت: انتظار می رود عملیات مبتنی بر توافقنامه بدون ویزا بین روسیه و ایران در آینده بسیار نزدیک آغاز شود.
ایران و روسیه از سال ۱۳۹۶ موافقت نامه ای را در رابطه با لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور امضا کردند که به قول مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری قرار بود این ویزا با شروع سال ۲۰۲۳ لغو شود که هنوز آن توافق به مرحله اجرا نرسیده است.
با اجرای این برنامه، شهروندان ایران و روسیه در صورتیکه در چارچوب گروههای گردشگری از ۵ تا ۵۰ نفر بین دو کشور سفر کنند، برای مدت ۱۵ روز اقامت، به ویزا نیاز نخواهند داشت.

در ادامه این گردهم آیی، رستم حیدروویچ ـ نماینده بازرگانی فدراسیون روسیه در ایران ـ اظهار امیدواری کرد که در تعطیلات سال نو، سفر گردشگران ایرانی به روسیه افزایش داشته باشد و در ادامه اظهار داشت: افزایش سفرهای گردشگری روی شناخت بیشتر مردم دو کشور و روابط کشورها تأثیر می گذارد و اعتماد و تفاهم را ارتقا می دهد و جرقه ای برای پیشرفت روابط اقتصادی و سیاسی می شود.
وی همینطور اظهار داشت: امیدواریم گسترش روابط مردم دو کشور به پیشرفت قابل توجهی در بانکداری و رواج پول دو کشور در معاملات اقتصادی ایران و روسیه منجر شود.
دمیتری کالنیچنکو ـ نماینده سازمان همکاری فدراسیون روسیه در ایران ـ هم ضمن اشاره به طرح تحصیل مجانی از جانب روسیه برای دانشجویان خارجی، به فعالان گردشگری پیشنهاد کرد: برای پیشرفت کار خودتان از دانشجویان روسی در ایران و ایرانیان در روسیه استفاده شود، در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل هستند و هر ایرانی که به روسیه سفر می کند با کمال میل از روس ها برای ایرانیان و متقابلا از ایرانیان برای روس ها تعریف می کند.

مسکو تایمز چندی قبل گزارش کرد که شمار گردشگران بین المللی ورودی به کشور روسیه در سایه انزوای بین المللی در سال ۲۰۲۲ با کاهش بیشتر از ۹۰ درصدی روبرو شده است. با این وجود، روسیه امید دارد لغو ویزا با ایران و همینطور کاهش محدودیت های مسافرتی چین، اوضاع گردشگری این کشور را در سال ۲۰۲۳ بهبود بخشد. از همین رو، کمیته گردشگری مسکو بازارهای جدیدی را برای جذب گردشگران بیشتر جایگزین کرده که قطر، بحرین، عربستان و ایران از آن جمله است. توراپراتورهای روسیه اعتقاد دارند که شاید بتوانند رشد کمی از جانب کشورهایی که با روسیه قراردادهای بدون ویزا دارند، مانند ایران را در سال ۲۰۲۳ تجربه کنند؛ با این امید بخش گردشگری سن پترزبورگ غرفه ای را در نمایشگاه گردشگری تهران که از سه شنبه ۱۸ بهمن به مدت چهار روز برپا است، در اختیار گرفته است.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای روسیه به دنبال افزایش سفر گردشگران ایرانی است بسته هستند Date | 07/02/2023