وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم

    Home  /  جشن  /  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم Image

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم

به گزارش صد کادو، اسماعیلی با اعلان اینکه مسجد با اهمیت ترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: کانون ها برای حفظ محوریت فرهنگ و هنر در مساجد تأسیس شده اند.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، دومین روز نشست هم اندیشی مدیران ستادی و استانی ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور، با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع آدینه تهران اجرا شد.
بر پایه این گزارش: اسماعیلی طی سخنانی با اعلان اینکه به دفعات در طول مقاطعی که فرصت پیش آمده است در مورد مباحث حوزه فرهنگ، به نگاه دولت جدید به مسجد و مسجد محوری اشاره کرده ام، اظهار داشت: معتقدیم مسجد با اهمیت ترین ظرفیت ما در مصاف با جنگ نرم تحمیلی دشمنان مقابل ملت ایران است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این که روزهایی نظیر تاسوعا و عاشورا، اربعین و سایر مناسبت های مذهبی پربسامدترین واژگان در ادبیات انقلاب اسلامی بودند که در مساجد متبلور شدند، اظهار داشت: امام خمینی (ره) فرمود که مساجد سنگر هستند، سنگرها را حفظ کنید، امام راحل با این جمله در حقیقت یک خبر می دهد، مساجد و شبکه دینی بودند که انقلاب اسلامی را به وجود آوردند و همین مساجد نیز انقلاب را حفظ می کنند و اشتباه است که کسی تصور کند در این فضای تکنولوژیک باید از بستر دیگری استفاده شود، البته من مخالف استفاده از این امکانات نیستم اما تاکید بر استفاده از مزیت خودمان یعنی مساجد و پیوند مردم با روحانیت دارم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود به تاریخ و دوره درخشش تمدن اسلامی در قرون سوم تا پنجم اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان آل بویه، همدانی ها و همین طور از طرف دیگر خلافت فاطمی ها در مصر را داریم یعنی سه دولت مبتنی بر عقلانیت از مکتب دوده (ع)، در آن دوران شاهد می باشیم که در کنار مساجد در دوران آل بویه، بیت الحکمه ها شکل گرفت و محل مباحثه و گفت و گو و آزاداندیشی بین مذاهب مختلف در کنار مساجد بوجود آمد. در دوره درخشش تمدن اسلامی، محور مسجد است، در کنار مسجد مجالس آزاداندیشی برگزار شده و کتابخانه ها و دانشمندان بزرگ در این دوره هستند.
اسماعیلی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در موضوع انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم، افق را تحقق تمدن نوین اسلامی اعلام کردند، تجربه ما در تمدن اسلامی مبتنی بر محوریت مسجد در زمینه فرهنگ است.
وی با اعلان اینکه در دوران جنگ مسجد، محور همه فعالیت ها بود، اشاره کرد: اعزام به جبهه از مسجد بود. درس های مدارس در دوران جنگ در مسجد برگزار می شد، ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم. من نخستین بار فیلم محمد رسول الله را با آپارات در مسجد دیدم و خیلی از کارهای دیگر که در مسجد انجام می شد اما پس از دهه شصت همین تفکر وارداتی، چنین نگاهی را از مسجد به بیرون منتقل کرد.
اسماعیلی اظهار داشت: ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور امسال سی سالگی تأسیس خودرا تجربه می کند. آن روز که کانون ها تأسیس شدند این دغدغه بود که مبادا شبکه فرهنگی در مساجد با تأسیس سایر مراکز از بین برود. کانون ها تأسیس شدند که مسجد محوریت کارهای فرهنگی هنری خودرا داشته باشد.
وی اضافه کرد: ما مسائل بسیار مهمی در این کشور داریم، بزرگ ترین معروف ترویج جایگاه مسجد است، احادیث و روایات مختلفی در اقامه نماز جماعت داریم، امر به معروف به همین معناست، یعنی شلوغ شدن مساجد، صفوف فشرده نماز جماعت و جمعه که بزرگ ترین معروف ماست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود اضافه کرد: در سطح کانون ها باید کارهای منسجم و مبتنی بر جذب کودکان و نوجوانان باشد، مهم این است که کارهای فرهنگی هنری در مساجد باشد، از طرف دیگر باید مساجد شهرهای بزرگ را بطور خاص دقت نماییم.
اسماعیلی اشاره کرد: مسجد با اهمیت ترین سرمایه انقلاب اسلامی است، این ظرفیت بزرگ باید در اختیار مردم باشد و وظیفه ما تسهیلگری برای آحاد مردم باشد، کانون ها در این جهت می توانند فیلم های ارزشی و گروههای سرود را به مساجد ببرید، کانون های مساجد باید برنامه کمی عرضه نماید، نباید زمان را از دست دهیم.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم بسته هستند Date | 21/10/2022