اسماعیلی مطرح كرد؛ آمادگی همه جانبه ایران برای همکاریهای فرهنگی با تاجیکستان

    Home  /  جشن  /  اسماعیلی مطرح كرد؛ آمادگی همه جانبه ایران برای همکاریهای فرهنگی با تاجیکستان

اسماعیلی مطرح كرد؛ آمادگی همه جانبه ایران برای همکاریهای فرهنگی با تاجیکستان Image

اسماعیلی مطرح كرد؛ آمادگی همه جانبه ایران برای همکاریهای فرهنگی با تاجیکستان

به گزارش صد کادو، وزیر ارشاد در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی تاجیکستان اظهار داشت: به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت می گویم که وزارت فرهنگ برای همکاریهای همه جانبه با تاجیکستان آمادگی دارد.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز گذشته دوشنبه یازدهم مهرماه در افتتاحیه «هفته فرهنگی تاجیکستان» که در باغ هنر تهران برگزار شد، با اشاره به رویکرد جدید دولت مردمی در زمینه سیاست خارجی اظهار داشت: طی یکسال اخیر بیش از هشت وزیر فرهنگ از کشورهای مختلف منطقه در تهران حضور پیدا کرده اند همین طور در قالب چندین سفر با وزرای فرهنگ سایر کشورها دیدار و مذاکراتی انجام شده است که در امتداد این دیدارهای مشترک، تفاهم نامه های فرهنگی و هنری خوبی به امضای طرفین رسیده است.
وی با اشاره به عضویت ایران در پیمان شانگهای اظهار داشت: در بین پروتکلهای عضویت در این پیمان دو پروتکل فرهنگی و رسانه ای به امضا رساندیم که دورنمای خوبی برای همکاریهای منطقه ای فراهم می آورد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت شروع هفته فرهنگی تاجیکستان که در شهرهای مختلف کشور برگزار می شود، اشاره کرد: هویت فرهنگی تاریخی و با اهمیت تر از آن علقه های مشترک، دو ملت ایران و تاجیکستان را به یکدیگر نزدیک کرده است.
وزیر فرهنگ همین طور درباره ی تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان نیز اظهار داشت: علاوه بر مراودات معمول فرهنگی، ایران و تاجیکستان بطور مشترک در دو نهاد بین المللی فرهنگی عضویت دارند. نخست مؤسسه فرهنگی اکو که کشورهای منطقه اکو را دربر می گیرد و دوم، «ایتا» که حدود ده سالی می شود با حضور سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان تشکیل شده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت اشاره کرد: یکی از اولویت ها در زمینه دیپلماسی فرهنگی، اتکا به زبان فارسی و میراث تاریخی و فرهنگی مشترک با کشورهای مختلف به ویژه کشور دوست و برادر تاجیکستان است.
وی با یادآوری سفر خود به شهر سمرقند اظهار داشت: وقتی در سمرقند که مردمان آن عمدتا تاجیک و فارسی زبان هستند قدم می زنیم، یاد و خاطره شهر اصفهان و میدان حضرت امام به ذهن متبادر می شود و همین میراث فرهنگی است که کشورهای ما را به یکدیگر پیوند می دهد.
اسماعیلی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران اظهار داشت: برگزاری هفته های فرهنگی میان کشورها، جوامع و جوان های ما را با میراث فرهنگی مشترک آشنا می کند. تعامل فرهنگی با کشور تاجیکستان از اولین روزهای کاری وزارت فرهنگ در دوره جدید، در دستور کار قرار گرفت که این امر به خاطر علقه تاریخی میان مردم ایران و تاجیکستان است.
وی اضافه کرد: زیرمجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همگی آماده همکاری با نهادهای فرهنگی کشور تاجیکستان هستند و دراین زمینه تولید فیلم های مشترک و معرفی شخصیت های بزرگ تاریخی می تواند در دستور کار قرار گیرد. امیدوار هستم برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران سرآغاز همکاریهای گسترده فرهنگی میان دو کشور باشد.
اسماعیلی همین طور با اشاره به همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بنیاد سعدی در گسترش زبان آموزی فارسی در نقاط مختلف جهان اظهار داشت: امروز این همت در کشور وجود دارد که پاسداشت زبان فارسی با جدیت پیگیری شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت و رییس شورای هنر آمادگی وزارتخانه فرهنگ و نهادهای تابعه و دیگر بخش های مدیریت فرهنگی و هنری ایران را برای همکاریهای همه جانبه فرهنگی با تاجیکستان اعلام می کنم.
آغاز فصل جدید روابط ایران و تاجیکستان
همچنین در این مراسم زلفیه دولت زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان با اشاره به روابط فرهنگی تاجیکستان با ایران اظهار داشت: در یکسال اخیر شاهد فصل جدیدی در روابط ایران و تاجیکستان هستیم. ارزش های مشترک زبانی و تاریخی، ملت های تاجیکستان و ایران را به هم پیوند می دهد و زمینه تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور را فراهم می آورد.
وزیر فرهنگ تاجیکستان با اشاره به پرپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران اظهار داشت: چنین رویدادهای فرهنگی در تقویت روابط دو جانبه نقشی بی بدیل بازی می کند. ملت های تاریخی در گذشته تمدن آفرین بوده اند و امروز در برخورد با چالش های جهانی، پرچمدار دوستی تمدن ها هستند.
وزیر فرهنگ تاجیکستان همین طور از حضور هنرمندان تاجیک در جشنواره تئاتر فجر و حضور و بازدید اهالی فرهنگ تاجیکستان از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان نمونه هایی از تبادلات فرهنگی تاجیکستان و ایران یاد کرد.
وی در آخر ابراز امیدواری کرد، برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان تا سال ها در خاطر علاقه مندان به فرهنگ و هنر باقی بماند.
هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عصر امروز – دوشنبه ۱۱ مهرماه در منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس آباد تهران افتتاح شد و از روزهای آینده نیز در شهرهای شیراز و تبریز انجام خواهد شد.
این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروههای هنری همچون گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس های ملی آن کشور است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اسماعیلی مطرح كرد؛ آمادگی همه جانبه ایران برای همکاریهای فرهنگی با تاجیکستان بسته هستند Date | 08/10/2022