دریای طوفانی در تابلوهای نقاشی

    Home  /  جشن  /  دریای طوفانی در تابلوهای نقاشی

دریای طوفانی در تابلوهای نقاشی Image

دریای طوفانی در تابلوهای نقاشی

به گزارش صد کادو، تلاش و تقلای انسان در دریای طوفانی و شباهت آن با مبارزه انسان با زندگی و دشواری های آن، الهام بخش چندین هنرمند نقاش برای خلق تابلوهای نقاشی بوده است.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، الجزیره در گزارشی که در ایام اخیر در این حوزه منتشر نموده، آورده است:
«زندگی برای انسان، همچون عبور از دریایی بزرگ و عمیقی است که همواره مملو از سختی ها و طوفان های پیشبینی نشده است. همانطور که رسیدن کشتی به ساحل و سکون سبب آرامش ناخدای کشتی است، عبور انسان از طوفانِ بلایا و رسیدن به ساحل آرامش، هدف و غایت انسان هاست.
شاید همین وجه تشابه است که نقاشان بسیاری را بر آن داشته تا تصاویری از دریای طوفانی و کشتی های درحال غرق شدن یا مبارزه با دریا را ترسیم کنند.»
ایوان آیوازوفسکی (۱۹۰۰ ـ ۱۸۱۷)، نقاش روسی همچون هنرمندانی است که نقاشی هایی با مبحث کشتی و دریای طوفانی را ترسیم کرده است. او آنقدر در ترسیم مناظر دریایی مهارت داشت که آنتون چخوف ـ نویسنده مشهور روسی ـ در توصیف هر چیز زیبایی که می دید، می اظهار داشت: «آنقدر زیباست که انگار آیوازوفسکی آنرا خلق کرده است.»
تابلوی زیر یکی از آثار او با مبحث دریای طوفانی است که در سال ۱۸۵۴ و به سبک مکتب رمانتیسم ترسیم شده است.

Knud Baade نقاش نروژی (۱۸۰۸-۱۸۷۹) که به ترسیم تابلوهایی با مبحث غرق شدن کشتی و دریای طوفانی شهرت دارد. تابلو زیر اثر اوست که کشتی را درحال غرق شدن نشان داده است. دریا آرام است اما وضعیت کشتی نشان از آن دارد که تنها دقایقی از یک طوفان سهمگین گذشته، پرنده دریایی بر صخره ای نشسته و خبری از ساحل هم نیست. این تابلو نشان داده است که در اینجا دریا بر انسان پیروز شده و او را شکست داده است.

ویلیام جوی (۱۸۰۳- ۱۸۶۵) ـ نقاش بریتانیایی ـ در تابلوی زیر که در سال ۱۸۶۷ ترسیم کرده، صحنه ای متفاوت از غرق شدن کشتی و تقلای ملوانان برای نجات آنرا نمایش داده است. در این تابلو کشتی گرفتارشده فاصله بسیاری با ساحل ندارد. عده ای از مسافران کشتی سوار بر قایق نجات شده و درحال رفتن به سمت ساحل هستند. عده ی زیادی هم در ساحل مشغول تماشای این نبرد و منتظر وقوع معجزه ای برای نجات افراد داخل کشتی هستند.

کلود ژوزف ورنه (۱۷۸۹ ـ ۱۷۱۴) ـ نقاش فرانسوی ـ تابلوی زیر را با تصویری از یک طوفان ساحلی ترسیم کرده است. دریا در یک خط ساحلی صخره ای خشم گرفته و دو کشتی در نزدیکی ساحل را گرفتار کرده و حرکت می دهد. در این تصویر، ترسیم انسان های وحشت زده لب ساحل که درحال کوشش برای نجات یکدیگر هستند، ضعیف بودن انسان در مقابل عظمت طبیعت را نشان می دهند.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای دریای طوفانی در تابلوهای نقاشی بسته هستند Date | 05/10/2022