برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان

    Home  /  جشن  /  برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان

برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان Image

برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان

به گزارش صد کادو، محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به گشایش هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران اظهار داشت: گسترش روابط فرهنگی دو کشور در دستور کار دولت مردمی قرار گرفته است و به همین دلیل به زودی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان انجام می شود.

به گزارش صد کادو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مشترک با زلفیه دولت زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان که ظهر امروز سه شنبه ۱۲ مهر ماه در تالار وحدت برگزار شد، گفت: ایران و تاجیکستان دو کشور بزرگ همراه با تاریخ، فرهنگ و زبان مشترک هستند و ایرانیان و تاجیک ها به خاطر علایق مشترک، یکدیگر را همچون ملتی واحد تلقی می کنند.

وی با اشاره به مشترکات فرهنگی دو کشور گفت: اشتراک زبانی میان ایران و تاجیکستان با اهمیت ترین مولفه فرهنگی مشترک است که دو ملت را به یکدیگر پیوند زده است.

اسماعیلی افزود: گفتگو با برادران و خواهران تاجیک به زبان شیرین فارسی بسیار لذت بخش است و از تاریخ ادبیات مشترک و غنی بهره مند هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سفر وزیر فرهنگ تاجیکستان به ایران گفت: گسترش روابط فرهنگی دو کشور در دستور کار دولت مردمی است و بنا بر این به زودی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان هم برگزار می شود و افتخار همراهی با همکاران تاجیک در شهر زیبای دوشنبه را خواهم داشت.

وزیر فرهنگ اضافه کرد: افزایش تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان در حوزه سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و… مورد تاکید طرفین است و در این راه هیچ مانعی برای بسط ارتباطات وجود ندارد.

اسماعیلی در آخر ابراز امیدواری کرد با عزمی که در روسای جمهور دو کشور مشاهده می شود، شاهد توسعه زوزافزون تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان باشیم.

فرهنگ ایرانیان در جهان شهره است

زلفیه دولت زاده وزیر فرهنگ تاجیکستان در این نشست خبری گفت: ایران فضای خوبی دارد و ما حالا دو روز است که در تهران زیبا که با فرهنگ بلندآوازه اش در جهان مشهور است، در سفر کاری به سر می بریم.

وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان افزود: از روئسای جمهور محترم دو کشور ایران و تاجیکستان تشکر می کنم که با عزم و درایت خود روابط دو کشور را به سطح عالی رساندند.

وی با یادآوری اینکه، هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران در حال برگزاری است و روز گذشته در تهران افتتاح شد، اظهار داشت: هنرمندان تاجیکی در شهرهای شیراز و تبریز هم حضور یافته و در ادامه برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران با نمایش صنایع دستی و هنرهای تجسمی، به معرفی میراث فرهنگی و کارهای فرهنگی و هنری این کشور خواهند پرداخت.

هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عصر دوشنبه ۱۱ مهرماه در منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس آباد تهران راه اندازی شد و از روزهای آینده هم در شهرهای شیراز و تبریز برگزار می گردد.
این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروه های هنری همچون گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس های ملی آن کشور است.

 

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان بسته هستند Date | 04/10/2022