اسماعیلی در دیدار با سفیر بلاروس مطرح كرد؛ دولت مردمی ایران دنبال تقویت ارتباط با کشورهای دوست است

    Home  /  جشن  /  اسماعیلی در دیدار با سفیر بلاروس مطرح كرد؛ دولت مردمی ایران دنبال تقویت ارتباط با کشورهای دوست است

اسماعیلی در دیدار با سفیر بلاروس مطرح كرد؛ دولت مردمی ایران دنبال تقویت ارتباط با کشورهای دوست است Image

اسماعیلی در دیدار با سفیر بلاروس مطرح كرد؛ دولت مردمی ایران دنبال تقویت ارتباط با کشورهای دوست است

صد کادو: به گزارش صد کادو، وزیر ارشاد در دیدار با سفیر بلاروس در ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی همیشه نگاه ویژه ای به گسترش روابط منطقه ای دارد و به همین دلیل دولت مردمی بدنبال تقویت ارتباط با کشورهای دوست است.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با دیمیتری کالتسوف سفیر جمهوری بلاروس در ایران، ارتباطات فرهنگی را پیشران توسعه روابط کشورها در همه زمینه ها دانست و اظهار داشت: کشور بلاروس از دوستان منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بشمار می رود که دولت مردمی در همین راستا بدنبال گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف است از طرف دیگر زمینه های متنوعی برای همکاریهای فرهنگی میان دو کشور وجود دارد که می بایست برای اجرائی شدن آن کوشش کرد.
اسماعیلی با اشاره به این که از امضای تفاهم نامه همه جانبه فرهنگی میان ایران و بلاروس استقبال می کند، اضافه کرد: وزارت فرهنگ در دوره ی جدید تفاهم نامه های همکاری مختلفی با کشورهای دوست به امضا رسانده که انعقاد تفاهم نامه فرهنگی با کشور ازبکستان از تازه ترین آنها محسوب می شود.
وی در ادامه به ظرفیت بالای آثار سینمای ایران برای اکران در سینماهای بلاروس اصرار کرد و اظهار داشت: سالانه به طور متوسط بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی قابل عرضه در جشنواره های بین المللی در ایران تولید می شود که این تعداد اثر ظرفیت بالایی برای اکران در کشورهای مختلف مخصوصاً کشور بلاروس شمرده می شود. همین طور سینمای ایران می تواند باتوجه به ضوابط حاکم میزبان برخی آثار تولیدشده بلاروس باشد تا «اکران متقابل» آثار سینمایی میان دو کشور شکل گیرد.
وی همین طور «برپایی نمایشگاه مشترک کتاب» را پیشنهادی مناسب برای ارتقای سطح تعاملات فرهنگی دو کشور برشمرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر ضمن استقبال از پیشنهاد سفیر کشور بلاروس در خصوص دیدار حضوری یا مجازی با وزیر فرهنگ بلاروس اظهار داشت: هیچ محدودیتی برای بسط ارتباطات فرهنگی با کشور دوست بلاروس قائل نیستیم و امیدواریم با دیدار حضوری یا مجازی با همتای بلاروسی خود، موجبات امضای تفاهم نامه فرهنگی دو کشور برقرار شود.
دعوت رسمی سفیر بلاروس از سینماگران ایران برای حضور در جشنواره سینمایی بلاروس
همچنین در این دیدار دیمیتری کالتسوف سفیر بلاروس در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط سازنده سیاسی بلاروس و ایران اظهار داشت: زمینه های فراوانی برای توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی پیش روی دو کشور قرار دارد.
وی افزود: شروع روابط دیپلماتیک بلاروس و ایران به سی سال قبل باز می گردد که به همین مناسبت در ماه مارس سال آینده میلادی، سالگرد دوستی دیپلماتیک میان دو کشور را جشن می گیریم.
سفیر بلاروس اظهار داشت: کشور بلاروس برای بسط تعاملات فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد و این مساله در دیدار اخیر رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس همکاریهای شانگهای مورد تاکید قرار گرفته است.
کالتسوف در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به شهرت جهانی سینمای ایران با تقدیم دعوتنامه ای رسمی از سینماگران ایرانی برای حضور در جشنواره فیلم بلاروس دعوت کرد و اضافه کرد: جشنواره فیلم بلاروس فرصتی باارزش برای تبادل فرهنگی میان فعالان سینمایی بلاروس و ایران فراهم می آورد تا از این رهگذر بتوان همکاریهای سینمایی دو کشور را گسترش داد.
سفیر بلاروس همین طور با اشاره به فعالیت موزه جنگ مجهز در این کشور اظهار داشت: تعامل این موزه با موزه های مشابه ایرانی می تواند فرصت ارزشمندی برای شناخت تاریخ و فرهنگ دو کشور باشد.
کالتسوف در آخر با اعلان اینکه بزرگترین شرکت فیلمسازی در بلاروس اشتیاق فراوان برای تولید آثار مشترک با سینماگران ایرانی دارد، اظهار داشت: امیدوار هستم با این اتفاق، تولید فیلم مشترک میان ایران و بلاروس در دستور کار قرار گیرد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اسماعیلی در دیدار با سفیر بلاروس مطرح كرد؛ دولت مردمی ایران دنبال تقویت ارتباط با کشورهای دوست است بسته هستند Date | 20/09/2022