ناگفته هایی از ارادت یك بازیگر به امام حسین (ع) دوست داشتم نقش عبدالله در روز واقعه را بازی کنم

    Home  /  جشن  /  ناگفته هایی از ارادت یك بازیگر به امام حسین (ع) دوست داشتم نقش عبدالله در روز واقعه را بازی کنم

ناگفته هایی از ارادت یك بازیگر به امام حسین (ع) دوست داشتم نقش عبدالله در روز واقعه را بازی کنم Image

ناگفته هایی از ارادت یك بازیگر به امام حسین (ع) دوست داشتم نقش عبدالله در روز واقعه را بازی کنم

به گزارش صد کادو، کورش سلیمانی می گوید: اگر فیلم «روز واقعه» باز هم ساخته می شد، دوست داشتم نقش علیرضا شجاع نوری را بازی کنم، به علت این که می خواهم از واقعه دور باشم و احساس می کنم، نمی توانم در معرکه حضور پیدا کنم.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، کوروش سلیمانی که در برنامه «نشان ارادت» حضور داشت، درباره ی ی ارادت خود به امام حسین (ع) به گفت و گو پرداخت. او معتقد می باشد حقیقت جویی و اصلاح که پیام اصلیِ سیدالشهدا (ع) است، ربطی به جغرافیا ندارد.
سلیمانی همین طور مطرح کرد؛ چرا باید فقط در روزهای محرم از حقیقت جویی امام حسین (ع) بهره مند باشیم؟!
این بازیگر همین طور درمورد تجربه ی حضور در کربلا می گوید و این که خاک کربلا بی مقرر است.
کوروش سلیمانی در پاسخ به سوال اصلی برنامه که از مهمانان پرسیده می شود، درباره ی ی نخستین مواجهه ی خود با امام حسین (ع) توضیح داد: تقریباً از زمانی که پدر و مادرم زندگی ِ مشترک شان را شروع کردند، برای روز عاشورا حلیمِ نذری می پختند که به خیر حسین (ع) معروف بود. در کندوله که در کرمانشاه است هم یک تعزیه ی بسیار با قدمت برگزار می گردد و یکی از زمینه های تعزیه که در ایران قدمت دارد، شاید آن روستا باشد. به یاد دارم کسانی که از روستاهای اطراف می آمدند و ظهر می ماندند، مردم آنها را به خانه می بردند و این نذری ها را به آنها می دادند. شاید نخستین آشنایی های من که یادم هم نمی آید در چهار سالگی یا پنج سالگی بوده است. اما مواجهه ی من به شکل جدی در کرمانشاه در محله جلیلی و فیض آباد بود. یک مسجدی داشتیم به اسم امام حسن مجتبی (ع) که مسجد محل بود و ۱۰ شبِ محرم هم دسته های خودش را داشت و دسته های دیگر هم از جاهای مختلف می آمدند. ما علاوه بر عزاداری، اگر در گوشه ی خیابان فرصتی داشتیم، فوتبال هم بازی می کردیم و یک فضای خوب و نوجوانانه ای برای مان بود که از آن روزها به یاد دارم و خاطره ی تلخی نیست.

بازیگر سریال «نرگس» درباره ی ی نوحه هایی که به یاد دارد، اظهار داشت: من یکی از نغمه ها و نواهایی که خوب به یاد دارم و بعدها هم مرحوم لرنژاد بازخوانی کردند، نغمه ای سنتی به زبان کُردی است. این نغمه را خیلی دوست دارم و همیشه در کنار زینب زینب مرحوم موذن زاده یا نغمه های عاشورایی در بوشهر و یزد، گوش می کنم. فکر می کنم در آنها یک صداقت و خلوصی نهفته است که خیلی برایم مهمست و معتقدم اگر ما عاشورایی هستیم، حقیقت جویی و اصلاح که پیام اصلیِ سیدالشهدا (ع) است، ربطی به جغرافیا ندارد. همیشه می گویم چرا باید فقط در روزهای محرم از حقیقت جویی امام حسین (ع) بهره مند باشیم. یکی از غصه های من ضمن احترام به آن ۱۰ روز، این است که می گویم امام حسین (ع) اگر ۵۷ یا ۵۸ ساله شان بوده است، چرا ما فقط با دو یا سه ماه از زندگی ایشان کار داریم؟ خجالت زده می شوم که چرا درمورد همه ی زندگی شان مطالعه نمی کنم. به نظر من ائمه چراغ هدایت هستند.

بازیگر مجموعه «فاکتور هشت» همین طور در پاسخ به این پرسش که پس از تجربه ی پدر شدن، چقدر احساس اس نسبت به روضه ها متفاوت شده است، توضیح داد: درمورد حضرت علی اصغر (ع) یا دختران امام حسین (ع) خیلی غم انگیزتر است که هم اکنون یک سری از مسائل را متوجه می شویم. بطورمثال اگر بچه هایم آب بخواهند، نمی توانم لحظه ای تاخیر کنم. یعنی مجاز به تاخیرِ لحظه ای هم نیستیم. این هم یک قسمتی از داستان عاشوراست. به خاطر دارم در نمایشی با موضوع عاشورا حضور داشتم و هر وقت به این مساله فکر می کردم که امام حسین (ع) نشسته و سرش روی شمشیرش است و دارد فکر می کند که چرا باید اینجور شود؟ مگر من جز خیر خواستم؟ شرمنده می شدم و به فکر فرو می رفتم.

سلیمانی همین طور درباره ی ی این که در واقعه ی عاشورا دوست دارد جای کدام نقش بازی کند، اظهار داشت: اگر فیلم «روز واقعه» باز هم ساخته می شد، دوست داشتم بجای علیرضا شجاع نوری (نقش عبدالله) را بازی کنم. به سبب این که می خواهم از واقعه دور باشم و احساس می کنم، نمی توانم در معرکه حضور پیدا کنم.

بازیگر سریال «وارش» در پاسخ به این که اگر در روز عاشورا قرار بود به امام حسین (ع) کمک نماید، چه کاری انجام می داد، توضیح داد: خیلی رویای شیرینی است. احساس می کنم همین الان هم شرمنده هستم به سبب این که این حرف به شکل کلی تحت عنوان هیهات منا الذله گفته شده است. اما متاسفانه همه ی ما در روابط اجتماعی مان، به دلیلهای مختلف ذلت را پذیرفته ایم. این رویا است که به امام حسین (ع) کمک کنم و الان شرمنده هستم که به نکاتی که امام حسین (ع) گفته اند، عمل نکرده ام.

بازیگر فیلم «روزهای زندگی» درباره ی ی تجربه ی حضورش در کربلا اظهار داشت: حضور در کربلا خیلی عجیب و غریب بود. ما اول به نجف و بعد به کربلا رفتیم. درمورد کربلا باید بگویم که خاک اش یک بی قراریِ عجیبی دارد. یعنی فکر می کنم اگر چشمانت را ببندند و بروی آن جا بایستی، انگار یک اتفاق عجیبی در زمین درحال رخ دادن است اما در عین حال نجف نهایت آرامش دارد.
سلیمانی تصریح کرد: بسیار کم درمورد امام حسین (ع) حرف زدم. همیشه به این فکر می کنم که چقدر شرمنده ام و ای کاش یک درصدی از شرمندگی ام نسبت به امام حسین (ع) کم شود.
«نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی، اجرای حسین متولیان و کارگردانی محمدعلی بای شنبه تا چهارشنبه روی آنتن شبکه دو می رود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای ناگفته هایی از ارادت یك بازیگر به امام حسین (ع) دوست داشتم نقش عبدالله در روز واقعه را بازی کنم بسته هستند Date | 08/09/2022