در نشست بازاندیشی مهاجرت مطرح شد؛ ده هزار نخبه ایرانی با شرکت های دانش بنیان همکاری دارند

    Home  /  جشن  /  در نشست بازاندیشی مهاجرت مطرح شد؛ ده هزار نخبه ایرانی با شرکت های دانش بنیان همکاری دارند

در نشست بازاندیشی مهاجرت مطرح شد؛ ده هزار نخبه ایرانی با شرکت های دانش بنیان همکاری دارند Image

در نشست بازاندیشی مهاجرت مطرح شد؛ ده هزار نخبه ایرانی با شرکت های دانش بنیان همکاری دارند

به گزارش صد کادو، معاون سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: ۱۰ هزار نخبه ایرانی با شرکتهای دانش بنیان همکاری دارند و ۲۷۰۰ نفر از آنان به ایران بازگشتند

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، سلسله جلسات «بازاندیشی مهاجرت» در چارچوب ویژه برنامه سایه روشن به همت فرهنگسرای اندیشه برگزار شده و در آن ابعاد مختلف مبحث مهاجرت مورد بررسی قرار می گیرد. اولین جلسه از این ویژه برنامه با مبحث «مهاجرت نخبگان» در فرهنگسرای اندیشه برگزار گردید.
در این جلسه سیدعلی حسینی معاون سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و غلامرضا منتظمی دیپلمات سابق ایران در فرانسه و مدیر مؤسسه افق نو حضور داشتند.
حسینی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: اگر بخواهیم صرفا دید منفی داشته باشیم، مبحث مهاجرت بعنوان یک تهدید دیده می شود، این مورد در حالی است که از برخی مناظر دیگر، می تواند فرصت هایی را به همراه داشته باشد. اگر مهاجرت هدفمند باشد و طی آن انتخاب درستی صورت گیرد، میتوان به ابعاد مثبت آن هم فکر کرد. نکته مهم اینجاست که ارتباط آن فرد با کشورمان قطع نشود. امروزه در دنیا هم مبحث مهاجرت رشد قابل ملاحظه ای داشته و تعداد دانشجویان بین المللی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲، ۵ برابر شده است.
وی اضافه کرد: بر مبنای آمارها، حدود ۵۳ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشورمان تحصیل می کنند. البته این تعداد نسبت به ۱۰ سال قبل، کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. با این وجود، از نظر کیفی بهترین دانشجویان ما برای تحصیل به کشورهای دیگر می روند. در واقع، با اینکه شاید تحت تاثیر عواملی کمیت کمتر شده است، اما کیفیت دانشجویان مهاجر بالاست. از طرفی، خیلی از این دانشجویان مهاجر شاید در جایی تحصیل کنند که جز بهترین دانشگاه های دنیا نباشد؛ جالب است بدانید که حدود ۰.۵ تا ۱ درصد دانشجویان ایرانی که مهاجرت می کنند در ۲۰ دانشگاه برتر دنیا پذیرش می گیرند.
مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: در دنیا، مهاجرت بین المللی و دانشجویان بین المللی وجود دارد، اما عمده آنان بعد از تحصیل به کشورشان برمی گردند. برای مثال، چینی ها بیشتر از ۳۲۰ هزار دانشجو در آمریکا و کشورهای دیگر دارند اما عمده آنان بعد از تحصیل به چین برمی گردند. دلیل این مورد هم اینست که آکادمی علوم چین به آنان شغل و درآمد خوبی می دهد. هم چنین تعداد دانشجویان عربستانی در آمریکا، ۳-۴ برابر دانشجویان ایرانی است، اما آنان هم به کشورشان برمی گردند. این اتفاق در حالی است که ۹۰ درصد ایرانیانی که به آمریکا می روند و بیشتر از ۱۰ سال در آنجا می مانند، دیگر برنمی گردند. این اتفاق، نقطه ضعف ماست.
در بخش دیگری از این جلسه غلامرضا منتظمی اظهار داشت: در قرن بیستم و بعد از تحولاتی که پیش آمد، اولین زمینه ها برای مبحث مهاجرت، آن هم در شکل و قالب فعلی آن به وجود آمد. انتخاب خیلی از افراد غرب بود، اما با اتفاقاتی در سالهای بعد رخ داد، غرب هیمنه خویش را از دست داد. حالا مهاجرت تبدیل به مفهوم جدیدی شده است که از آن بعنوان پناهندگی یاد می کنند.
وی افزود: جنگ نرم تکان دهنده ای از جانب دشمنان ضد ایران شکل گرفته است که در ۲ بعد قابل بررسی است؛ یکی تحریم هاست که به بهانه هسته ای شدن ایران ضد کشورمان اعمال شده و به شکلی زلزله ۱۰ ریشتری به اقتصاد ماست و دیگری مانور دادن در مبحث مهاجرت و القای مفهوم فرار نخبگان از کشورمان است. آنان تلاش می کنند تا بگویند که ایران نمی تواند از نخبگان خود به درستی استفاده نماید و آنان راهی جز مهاجرت ندارند.
حسینی در بخش دوم سخنان خود اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴، ۵ کشور چین، تایوان، کره جنوبی، هند و مالزی را به صورت مطالعه موردی در حوزه مهاجرت و بازگشت نخبگان شان بررسی کردیم. جالب است بدانید که خیلی از این کشورها اقدامات قابل تأملی برای بازگشت نخبگان خود انجام دادند. برای مثال، هند اظهار داشت: هر هندی که در آمریکا حضور دارد و در حوزه IT فعالیت دارد، می تواند در هند شرکت خویش را تأسیس کرده، تیم بگذارد و از دور آنرا مدیریت کند. همین مبحث سبب شد تا هند تبدیل به یکی از قطب های بزرگ IT در دنیا شود. هم چنین، تایوان با ایجاد یک پارک تکنولوژی اعلام نمود که هر تایوانی که از خارج از کشور برمی گردد، زیرساختی را در این پارک به او می دهم تا بتواند فعالیتش را دنبال کند.
وی افزود: فراموش نکنید که مقوله مهاجرت یکسری عوامل کششی از خارج از کشور دارد و یک سری عوامل کششی از داخل. عواملی نظیر بار روانی موجود در فضای مجازی پذیرایی خوب، استاندارد بودن فعالیت ها، جذابیت های مالی و … همچون عواملی است که دانشجو را ترغیب به مهاجرت می کند.
وی ضمن تشریح فعالیتهای مرکز تعاملات بین الملل برای بازگشت نخبگان ایرانی که در دانشگاه های خارج تحصیل می کنند اظهار داشت: از سال ۱۳۹۴، با راه اندازی یک پلتفرم، یکسری از مجموعه ها، شرکت ها و گروههای پژوهشی های تک که فعالیت شان در مرز علم و تکنولوژی است را شناسایی کردیم. از سویی دیگر، از راه انجمن های تخصصی ارتباطی را بین این گروه ها و دانشجویان و فارغ التحصیلان ایران که خارج از کشور هستند، برقرار کردیم. نتیجه این شد که ۱۰ هزار نخبه ایرانی که در دانشگاه های خیلی خوب دنیا تحصیل می کنند، با داخل کشورمان، دانشگاه ها و شرکتهای قوی دانش بنیان مرتبط اند. ۲۷۰۰ نفر از آنان به ایران بازگشتند و در شرکتهای دانش بنیان که واقعاً فعالیت دقیق و به روز علمی انجام می دهند، کار می کنند. علاوه براین، ۷۰۰ نفر از آنان هیئت علمی شده اند و نزدیک به ۳۴۰ شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف گردشگری، انرژی، نانو، بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و … به همت آنان تأسیس شده است.
حسینی در انتها اظهار داشت: خیلی از کسانی که در خارج از ایران هستند و می خواهند بازگردند مشکل سربازی دارند، ما با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، مقرر کردیم که افراد تاپ، کل پروژه سربازی شان را خارج از کشور انجام بدهند. این مورد سبب می شود که چالش سربازی آنان حل شود و بهتر بتوانند در ایران رفت و آمد کنند. تمام تلاش ما اینست که وقتی این نخبگان به ایران بازمی گردند بتوانیم از ظرفیت شان به خوبی استفاده نماییم. هم چنین تلاش می نماییم با معرفی آنان به دانشگاه ها و شرکتهای مختلف راه ارتباطی ایجاد نماییم. البته چالش های بسیار زیادی در این راه وجود دارد که باید حل شود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در نشست بازاندیشی مهاجرت مطرح شد؛ ده هزار نخبه ایرانی با شرکت های دانش بنیان همکاری دارند بسته هستند Date | 25/08/2022