مشاور رئیس جمهور خبر داد؛ استفاده از ظرفیت تجار مسلمان برای توسعه فرهنگی-اقتصادی مناطق آزاد

    Home  /  جشن  /  مشاور رئیس جمهور خبر داد؛ استفاده از ظرفیت تجار مسلمان برای توسعه فرهنگی-اقتصادی مناطق آزاد

مشاور رئیس جمهور خبر داد؛ استفاده از ظرفیت تجار مسلمان برای توسعه فرهنگی-اقتصادی مناطق آزاد Image

مشاور رئیس جمهور خبر داد؛ استفاده از ظرفیت تجار مسلمان برای توسعه فرهنگی-اقتصادی مناطق آزاد

صد کادو: دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در نشست با فعالان اقتصادی و فرهنگی بر ایجاد پیوست فرهنگی در کارهای اقتصادی و جذب سرمایه گذاران مسلمان تاکید نمود.

به گزارش صد کادو به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد امروز یکشنبه (۳۰ مردادماه) در نشست سیاست گذاری کنفرانس بین المللی فعالان فرهنگی اقتصادی جهان اسلام با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی در عرصه اقتصادی، اظهار داشت: کارهای اقتصادی به شکلی است که توقف ناپذیر بوده و فعالیت ها در این عرصه به انجام می رسد اما امروز ضروریست تا به کارهای اقتصادی، رنگ و بوی فرهنگی داده شود که متأسفانه این حوزه در کشور متولی ندارد.
وی اضافه کرد: امروز کشورهای اسلامی یک بستر مناسب هستند تا بتوان فرهنگ را در زمینه اقتصاد نیز ترویج کرد. مشخصه اصلی توسعه این امر حوزه گردشگریست و باید به سمت گردشگری فرهنگی پیش رفت.
مشاور رییس جمهور افزود: جام جهانی قطر فرصتی است تا با برنامه ریزی مناسب، گردشگری فرهنگی خوبی را توسعه داد. اگر بتوانیم فضایی را ایجاد نماییم که خانواده ها به آسانی تفریح داشته باشند، بطور قطع گردشگران زیادی به ایران خواهند آمد و در همین بستر هم می توان دست آورده ای اقتصادی داشت و هم مسائل فرهنگی را ترویج کرد.
محمد اشاره کرد: موضوع دیگر در گردشگری در زمینه تحصیلات عالی است که این نیز منجر به توسعه فرهنگ و تبلیغ مثبت برای کشور باشد. این موارد جنبه های زیادی دارد که می تواند برای کشور دست آورده ای زیادی داشته باشد. همه این موارد نیاز به هم افزایی و همکاری دارد تا بتوان زمینه های لازم را برای توسعه این قبیل از گردشگری ها فراهم نمود.
وی اضافه کرد: امروز مناطق آزاد ظرفیت های خوبی دارند تا سرمایه گذاران حوزه فرهنگی به این سمت سوق پیدا کنند و مشخصاً مشوق های خوبی نیز در این حوزه وجود دارد. عدم نیاز به دریافت ویزا، امکان بهره گیری از نیروی خارجی و مساله مالیات همچون مشوق هایی است که می تواند به کمک سرمایه گذاران آید.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با اعلان اینکه امروز تجار مسلمان علاقه زیادی دارند تا در زمینه فرهنگی فعالیت کنند، اظهار داشت: با معرفی ظرفیت ها، همکاری خوبی در زمینه سرمایه گذاری می تواند صورت گیرد. ایده خوب و بدیعی در دستور کار قرار گرفته است و باید تا بهمن ماه وارد عرصه اجرا شویم تا سریع تر نتایج ملموس این طرح در دسترس قرار گیرد. خروجی مطلوب اولویت مجموعه مناطق آزاد است و در این جهت نیز حرکت خواهیم داشت.
سعید محمد اشاره کرد: امروز باید برندسازی اسلامی یک رویه باشد تا بتوان در زمینه های مختلف عملکرد خوبی داشت. در زمینه غذا به خوبی برند حلال نهادینه شده است و این روند باید در زمینه پوشاک و سایر زمینه ها نیز ایجاد شود.
در اقتصاد به دنبال کنشگران فرهنگی هستیم
همچنین در این جلسه معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به این که در اقتصاد به دنبال کنشگران فرهنگی هستیم، اظهار داشت: ما به دنبال افرادی هستیم که می خواهند مؤلفه های اسلام ناب را پیاده سازی کنند. پیدا کردن چنین افرادی در جهان اسلام هدف ماست و این قشر در جهان کم نیستند. این چهره ها در کشورهای مسلمان به وفور پیدا می شوند و می خواهیم به همین دلیل فعالان و تجار کشورهای جبهه مقاومت را به یکدیگر متصل نماییم.
مهدی حسین زاده اضافه کرد: هدف تشکیل یک شبکه قوی اسلامی و تجاری است و با تشکیل این شبکه می توان به اهداف خود در عرصه تجاری نزدیک شد. نمونه این اقدام در مالزی انجام شده است و چندین سال است که تجار مسلمان در آن منطقه جمع می شوند اما هدف ما امروز علاوه بر اسلامی بودن، مقابله با تحریم های ظالمانه غرب نیز است.
حسین زاده اشاره کرد: مناطق آزاد تسهیلگر هستند و به همین علت است که موانع اداری کم تری دارند، مناطق آزاد به دنبال اجرائی کردن این طرح هستند. هدف تجمیع اشخاص است و دولت ها در این حوزه کم تر دخیل خواهند بود. امروز ظرفیت های زیادی در کشورهای مختلف جهان و حتی اروپا وجود دارد که باید از این اشخاص و ظرفیت ها به بهترین شکل استفاده نمود.
وی اشاره کرد: ما به رویداد جام جهانی نیز توجه داریم و در منطقه آزاد کیش تلاش می شود تا هتل های پنج ستاره و زمینهای هیبریدی آماده شوند تا از این عرصه نیز استفاده گردد. بعد از این رویداد به سمت جذب تجار مسلمان خواهیم رفت که تفکر آنها نزدیک به جبهه مقاومت است. فعالان اقتصادی شناخته شده هستند و تلاش می شود تا همکاری خوبی با این افراد شکل گیرد. ما در مرحله اول به دنبال جذب سرمایه گذاران مسلمان هستیم اما اگر این رویه به شکل گیری ساختار ختم شود، می تواند کارکرد بهتری داشته باشد. مناطق آزاد در ایران شکلی متفاوت دارند و برنامه در بعضی حوزه ها در گذشته وجود نداشته است و امروز می خواهیم با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاران مسلمان این حوزه ها را ساماندهی کرد.
گفتنی است؛ در این جلسه قرار شد تا بصورت ماهانه جلساتی در امتداد پیشبرد اهداف فرهنگی در کارهای اقتصادی اجرا شود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای مشاور رئیس جمهور خبر داد؛ استفاده از ظرفیت تجار مسلمان برای توسعه فرهنگی-اقتصادی مناطق آزاد بسته هستند Date | 22/08/2022