پرویز كرمی مطرح كرد؛ اقدامات فرهنگی باید اشتغال زا و ثروت آفرین باشند

    Home  /  جشن  /  پرویز كرمی مطرح كرد؛ اقدامات فرهنگی باید اشتغال زا و ثروت آفرین باشند

پرویز كرمی مطرح كرد؛ اقدامات فرهنگی باید اشتغال زا و ثروت آفرین باشند Image

پرویز كرمی مطرح كرد؛ اقدامات فرهنگی باید اشتغال زا و ثروت آفرین باشند

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: اقدامات فرهنگی در کشور باید اشتغال زا و ثروت آفرین باشند.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، در دومین روز از برگزاری دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور که بعد از یک وقفه ۱۰ ساله و با حضور رایزنان فرهنگی ۶۰ کشور دنیا از یکم تا ۶ مرداد ماه در تهران درحال برگزاری است، کارگاه تخصصی «صادرات فرهنگی» با حضور نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بعضی از مسئولین مؤسسات و مراکز فعال در عرصه تولید و بسته بندی محصولات فرهنگی برپا شد.
در این نشست پرویز کرمی، رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سخنانی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت رایزنی های فرهنگی ایران میتوان با اتکا به قدرت بومی و تأسیس خانه های خلاق و نوآوری ضمن بکارگیری فناوری های نرم در جهت توسعه دیپلماسی عمومی در حوزه ایجاد اشتغال و تولید ثروت برای کشور به دستاوردهای بزرگی دست یافت.
وی ضمن اشاره به نقش صنایع خلاق در جذب مخاطب غیرایرانی اظهار داشت: خیلی از آثار فرهنگی کشورمان می توانند در چارچوب پادکست، حقیقت مجازی و بازی های دیجیتال به طیف گسترده ای از مخاطبان عرضه شوند.
کرمی از فعالان بخش خصوصی حوزه صنایع دستی و گردشگری بعنوان سربازان فرهنگی یاد کرد و اضافه کرد: مراکز نوآوری و خانه های خلاق با حضور نخبگان و فارغ التحصیلان صاحب ایده می توانند رایزنان فرهنگی را در معرفی کامل هویت ملی و بافت دینی ایرانی ها مساعدت نموده و خادمان عرصه فرهنگ را در جلوگیری از صرف خیلی از هزینه های گزاف در عرصه تبلیغ حمایت نمایند.
وی با تکیه بر نقش زیست بوم در پیشرفت فعالیتهای فرهنگی اظهار داشت: صدور ایدئولوژی یا صادرات فرهنگ تا حدود زیادی به اکوسیستم کشور میزبان ارتباط دارد و شناسایی بازیگران فعال و خلاق در حوزه های مختلف هنری می توانند در کوتاه ترین زمان بیشترین عوایدی را برای نظام داشته باشد. بر حسب همین اهمیت در معاونت علمی ریاست جمهوری یک معاونت فرهنگی شکل گرفت که خوشبختانه مورد تأیید مقام معظم رهبری هم واقع شد. معاونتی که تلاش داشته و دارد با احیا شرکتهای دانش بنیان و ایجاد نوآوری به عرضه مدل جدیدی از کسب و کار در سطح بازار برسد.
کرمی همینطور به علاقه مندی بالای محصولات فرهنگی و تمدنی ایران در میان ملت های مختلف جهان اشاره نمود و افزود: در گردش مالی صنایع خلاق در جهان که طبق آمار رقمی معادل ۲۷۰۰ میلیارد دلار است اما متأسفانه سهم کشورمان از این ظرفیت بزرگ بسیار ناچیز است.
وی افزود: بر خلاف رویه موجود و باور تعدادی از مسئولین همه سرمایه ما نفت و صنایع وابسته به پتروشیمی نیست و بی اعتنایی به ظرفیت ادبیات فارسی در جهان و آثار تاریخی موجود در شیراز و اصفهان و بسیاری دیگر از نقاط گردشگری همان مصداق خام فروشی است.
رئیس مرکز فناورهای نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: شناسایی، شبکه سازی و ورود بخش خصوصی به اقتصاد فرهنگی زمینه را برای صدور انقلاب فرهنگی بیشتر از پیش تسهیل خواهد نمود و هماهنگی در دستیابی به مواد اولیه و نیروی انسانی و هماهنگی در جهت امکان حضور فعالان یاد شده در نمایشگاه های تخصصی کشور محل مأموریت رایزنان در امتداد صادرات مطلوب آثار فرهنگی ایران زمین تعریف و تبیین می شوند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای پرویز كرمی مطرح كرد؛ اقدامات فرهنگی باید اشتغال زا و ثروت آفرین باشند بسته هستند Date | 27/07/2022