در دیدار رییس حوزه هنری با مدیران وزارت فرهنگ عراق مطرح شد اهمیت استراتژیک همکاری فرهنگی و هنری با عراق

    Home  /  جشن  /  در دیدار رییس حوزه هنری با مدیران وزارت فرهنگ عراق مطرح شد اهمیت استراتژیک همکاری فرهنگی و هنری با عراق

در دیدار رییس حوزه هنری با مدیران وزارت فرهنگ عراق مطرح شد اهمیت استراتژیک همکاری فرهنگی و هنری با عراق Image

در دیدار رییس حوزه هنری با مدیران وزارت فرهنگ عراق مطرح شد اهمیت استراتژیک همکاری فرهنگی و هنری با عراق

صد کادو: رئیس حوزه هنری با مدیران ارشد وزارت فرهنگ عراق دیدار نمود. در این نشست همکاریِ حوزه هنری با عراق راهبردی و اثرگذاری فیلم های سینمایی بیش از مذاکرات سیاسی توصیف شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، «نوفل هلال ابورغیف» قائم مقام و جانشین وزیر فرهنگ و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ عراق عصر روز یک شنبه، ۲۲ خردادماه بعد از حضور در زمینه هنری انقلاب اسلامی و بازدید از آثار تجسمی و ظرفیت های هنری، با محمدمهدی دادمان – رئیس حوزه هنری – دیدار کردند.

همکاری فرهنگی و هنری با عراق راهبردی است
محمدمهدی دادمان در این دیدار اظهار داشت: در زمینه سینمای داستانی، نمایش، موسیقی و انیمیشن حوزه هنری امکان تولید مشترک با کشور عراق را دارد.
او با تاکید بر اینکه اشتراکات فرهنگی، هنری و فکری ایران و عراق می تواند منشأ کارهای بزرگ فرهنگی برای تمام منطقه باشد، افزود: حوزه هنری انقلاب اسلامی تجربه های مختلف و مفیدی ضمن همکاری با تعدادی از کشورهای اسلامی و مؤسسات هنری بین المللی در حوزه تولیدات مشترک داراست؛ تجربهٔ فعالیت مشترک بین دو کشور هرچند با سختی و دشواری احتمالی همراه است؛ اما به واسطه‌ی این اقدامات، بهتر می توان به زبان فطری مخاطب دست پیدا نماییم.
رییس حوزه هنری بر لزوم توافق عملیاتی برای کارهای هنری ایران و عراق تاکید کرد و افزود: تعامل فرهنگی با اهالی فرهنگ و هنر کشور عراق برای ما بسیار مهم و راهبردی ست؛ به همین خاطر اهمیت و جایگاه، حوزه هنری یک نماینده ویژه برای پیگیری کارهای مشترک در نظر گرفته است.

اثرگذاری یک فیلم بیش از مذاکرات سیاسی است
در ادامه، «نوفل هلال ابورغیف» قائم مقام و جانشین وزیر فرهنگ اظهار داشت: پس از سقوط نظام طاغوت رژیم بعثی عراق، مسئولان ایرانی حاضر در عراق از نقش ویژه حوزه هنری ایران در تولید آثار هنری بسیار برای ما سخن گفتند و امروز خیلی خوشحال هستم که دیداری با رئیس حوزه هنری داشتم تا بتوانم بصورت مستقیم ایشان را ببینم و گفت و گو کنم.
او در ادامه از اقدام حوزه هنری برای در نظر گرفتن نماینده ویژه فعالیت مشترک با عراق تشکر کرد و اضافه کرد: از مدیریت حوزه هنری ایران و نمایندگان آن دعوت می نماییم تا از بخش های مختلف وزارت فرهنگ عراق بازدید کنند تا زمینه آشنایی بیشتر شود.
قائم مقام و جانشین وزیر فرهنگ عراق با تاکید بر اینکه همیشه سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را دنبال می کنند، اشاره کرد: سخنان آیت الله خامنه ای پیرامون اشتراکات فرهنگی کشور ایران و عراق را نیز شنیده ایم.
«نوفل هلال ابورغیف» هدف شبکه های معاند و دشمن را تخریب اشتراکات فرهنگی ایران و عراق دانست و تاکید کرد: کار رسانه های دشمن تخریب است و تلاش دارند همبستگی موجود را خراب کنند. در هفته‌ی گذشته بیش از چهار گروه سیاسی عراقی به تهران سفر کرده اند و این سفرها همچنان ادامه دارند اما تأثیرگذاری این هیئت های سیاسی به اندازه پخش یک فیلم در بغداد نیست.
وی به پخش فیلم «محمد رسول الله» ساخته مجید مجیدی اشاره نمود و افزود: وقتی ما فیلم حضرت محمد (ص) را سال ۱۳۹۶ در المسرح الوطنی پخش کردیم جمعیت بسیار زیادی برای مشاهده فیلم «آمده بودند» و سمفونی ملی ایران نیز خیلی مورد استقبال قرار گرفت پس علاقه مندیم فعالیت مشترک فرهنگی با ایران ادامه داشته باشد.
قائم مقام و جانشین وزیر فرهنگ با ارائه پیشنهادی درباب انعقاد تفاهم نامه مشترک فرهنگی در راه تولیدات مشترک فرهنگی و هنری با حوزهٔ هنری انقلاب اسلامی اظهار داشت: تولیدات کودک محور و انیمیشن حوزه هنری نیز آثار قابل توجهی ست که علاقه مندیم برای همکاری دراین زمینه وارد گفت و گو شویم.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در دیدار رییس حوزه هنری با مدیران وزارت فرهنگ عراق مطرح شد اهمیت استراتژیک همکاری فرهنگی و هنری با عراق بسته هستند Date | 19/06/2022