نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۳ مشخص شدند

    Home  /  جشن  /  نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۳ مشخص شدند

نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۳ مشخص شدند Image

نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۳ مشخص شدند

به گزارش صد کادو شورای کتاب کودک احمد اکبرپور، علی اصغر سیدآبادی و نادر موسوی را برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۳ معرفی نمود.
به گزارش صد کادو به نقل از خبرگزاری ایرنا از شورای کتاب کودک، احمد اکبرپور به علت بهره بردن از دیدگاه های نو در روایت مانند شکستن سلسله مراتب قدرت و تغییر جایگاه فراتر به فروتر، پرداختن به کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه، خلق آثاری که باعث ارتقای قدرت تفکر خلاق و انتقادی می شود، استفاده از فرم، تکنیک و شگردهای خاص مانند به مشارکت طلبیدن مخاطب هنگام خوانش متن، کلیشه گریزی و تجربه گرا بودن، عدم نگاه تعلیم و تربیتی، توجه به ارزش های جهان شمول مانند صلح، دوستی، مدارا، دگرپذیری و همینطور سال ها فعالیت مستمر در عرصه ادبیات کودک و نوجوان بعنوان نامزد بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن(آلما) ارائه شد.

در بخش ترویج خواندن، علی اصغر سیدآبادی به علت ۳۳ سال فعالیت مستمر و چشم گیر در ترویج کتابخوانی، ایده پردازی های نوآورانه و خلاقانه، گستردگی و تداوم فعالیتهای تأثیرگذار در عرصه کتاب و کتابخوانی، نقش مؤثر در تشویق و ایجاد شور و شوق در عرصه ترویج کتابخوانی، طراحی و اجرای طرح های ملی و محلی ترویج کتابخوانی، ساخت کتابخانه های روستایی، تأسیس کتابفروشی و پشتیبانی از فعالیتهای نهادهای ترویجی ایران نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) شد.

در بخش مروج غیرایرانی، نادر موسوی به علت بیشتر از ۲۲ سال فعالیت مستمر فرهنگی برای کودکان مهاجر، همکاری در تحقیقات دانشگاهی و پژوهشی در حوزه آموزش کودکان مهاجر محروم از تحصیل، گستردگی و تداوم فعالیتهای اثرگذار در عرصه کتاب و کتابخوانی برای کودکان مهاجر، تالیف و چاپ کتاب هایی برای آشنایی کودکان مهاجر با سرزمین خود، انتشار مجله مخصوص کودکان مهاجر، آموزش کودکان بازمانده از تحصیل مهاجر در ایران، تاسیس خانه کودکان افغانستان برای کودکانی که به لحاظ قانونی امکان آموزش نداشتند، خدمات فرهنگی- آموزشی به بیشتر از ۳۵۰ مدرسه خودگردان (مدارس فرهنگ) ویژه کودکان افغانستانی در مناطق کم برخوردار در سرتاسر ایران، بعنوان نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) شد.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است. جایزه نقدی آلما به مقدار ۵ میلیون کرون سوئد، بعنوان بزرگ ترین و گران ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات – بعد از جایزه هانس کریستین اندرسن– در جهان مطرح است.
جایزه آلما، یک جایزه ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران اهدا می شود بلکه قصه گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی هم می توانند به آن دست یابند.
این جایزه، سالیانه به یک یا بیشتر از یک هنرمند یا مروج و …صرف نظر از زبان و ملیت آنان اعطا می شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش های انسانی ای باشند که آسترید لیندگرن به آنها باور داشت.
در حال حاضر، شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان چهار نهاد ایرانی هستند که امتیاز معرفی نامزد برای دریافت این جایزه را دارا هستند.
منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۳ مشخص شدند بسته هستند Date | 06/06/2022