وزیر ارشاد: ساختار دستوری در زمینه فرهنگ و هنر کارآمد نیست

    Home  /  جشن  /  وزیر ارشاد: ساختار دستوری در زمینه فرهنگ و هنر کارآمد نیست

وزیر ارشاد: ساختار دستوری در زمینه فرهنگ و هنر کارآمد نیست Image

وزیر ارشاد: ساختار دستوری در زمینه فرهنگ و هنر کارآمد نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین روز از سال جدید کاری و در دیدار نوروزی با معاونان، مدیران و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ و هنر عرصه گفت و گو، اقناع و تفاهم است، اظهار داشت: کارهای فرهنگی و هنری اگر بصورت جمعی نباشد شاهد تحولات جدی در این حوزه نخواهیم بود.
به گزارش صد کادو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با تکیه بر اینکه ساختار دستوری بالا به پایین در هر حوزه ای از فعالیت ها پاسخ گو باشد، در حوزه فرهنگ و هنر کارآمد نخواهدبود، اظهار داشت: فرهنگ و هنر عرصه گفتگو، اقناع و تفاهم است.
او افزود: اگر انسجام، تفاهم و حس واحدی به وجود نیاید بدون تردید شاهد تحولات جدی در حوزه فرهنگ و هنر نخواهیم بود ازاین رو نیاز داریم مسیر نورانی خدمت به فرهنگ و هنر را دست دردست هم به پیش ببریم.

تلاش برای به ثمر رسیدن برنامه تحول ابلاغی فرهنگ و هنر
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: باید تلاش نماییم برنامه سند تحولی ابلاغی فرهنگ و هنر را با استفاده از همه ظرفیت های موجود به ثمر رسانده و نتایج خوبی را در نهایت شاهد باشیم.
او افزود: در حالی وارد قرن جدید شدیم که در قرن گذشته با استقرار نظام اسلامی مردم ایران فضای جدیدی را برای تحولات و اداره امور جامعه رقم زدند و ۴۳ سال جمهوری مقدس اسلامی کارنامه درخشانی در خدمت به مردم در بخش های مختلف از خود به یادگار گذاشته است.

تمسک به قرآن و آموزه های اسلامی
وزیر ارشاد اظهار داشت: قریب به نیم قرن از حضور جمهوری اسلامی می گذرد و شاهد فراز و نشیب ها و مشکلات داخلی و بیرونی در این راه بودیم ولی تمسک به اسلام و آموزه های قرآنی آنرا هموار کرد.
او با تکیه بر اینکه در سال جدید با استفاده از تجارت تلخ و شیرین گذشته و با احترام به اقدامات مدیران گذشته، کار را پیش خواهیم برد، افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ارتقای فرهنگ و هنر کشور گام های بلندی را بر می داریم. در اوایل شهریور سال قبل که دولت شروع به کار کرد با حضور در این وزارت خانه چند موضوع در دستور کار قرار گرفت. سند تحول وزارت خانه همچون این موضوعات در اولویت بود.
وزیر ارشاد اظهار داشت: بر مبنای سند تحول وزارت خانه طبق لطمه شناسی های صورت گرفته از وضع موجود چند بحث اصلی در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد در چارچوب برنامه منسجم نقاط ضعف را ترمیم نماییم و نقاط قوت را ارتقا بخشیم.
عضو شورایعالی انقلاب اسلامی ضمن اشاره به نقش بیماری کرونا در کسب وکارهای مختلف بخصوص کسب وکارهای فرهنگی و هنری، اضافه کرد: در گام اول وضعیت بیماری کرونا در کشور مورد توجه قرار گرفت. وقتی دولت را تحویل گرفتیم روزانه شاهد ۷۰۰ فوتی ناشی از کرونا بودیم که در دولت مردمی کار منسجمی صورت گرفت و امروز تزریق واکسن به ۱۵۰ میلیون دز رسیده است.

توجه به کسب وکارهای لطمه دیده فرهنگ و هنر در رویارویی با کرونا
او اظهار داشت: توجه به قشر لطمه دیده هنرمندان در رویارویی با ویروس کرونا از دیگر اولویت های این وزارت خانه در ابتدای شروع به کار دولت مردمی بود. سعی کردیم فضای فرهنگی و هنری به روال عادی برگردد.

افزایش ۳۵ درصد فوق العاده حکم کارکنان وزارت فرهنگ
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به دیگر اولویت های کاری این وزارت خانه، توجه به منابع انسانی را از دیگر موضوعات مورد توجه برشمرد و بیان نمود: این وزارت خانه در حوزه دستمزد و بودجه در سالیان متمادی مظلوم بوده و این یک اشکال جدی ست. معتقدم اهالی فرهنگ و هنر نباید دغدغه این موضوعات را داشته و در مضیقه باشند. در این بخش توانستیم ۳۵ درصد فوق العاده را به حکم کارگزینی کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه نماییم و این اقدام در استان ها هم صورت گرفت و در تلاش هستیم تا در سازمان ها و مراکز تابعه نیز اتفاق بیفتد.
او افزود: ارتقای قابل توجهی در بودجه ۱۴۰۱ وزارت خانه داشتیم و ارتقای وضعیت خدمات رفاهی و دستمزد کارکنان از اولویت های ماست.

هزینه های فرهنگی و هنری کشور مطابق با تنظیم گری و ریل گذاری های وزارت فرهنگ
او ارتقای مرجعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر اولویت های کاری این وزارت خانه دانست و اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصلی ترین نهاد متولی فرهنگ و هنر در کشور است و باید تقویت شود.
اسماعیلی اظهار داشت: از دیگر اقدامات صورت گرفته این است که ۲ درصد از همه اعتبارات دستگاههای دولتی باید در حوزه فرهنگ و هنر تعریف شود و ارتقای مرجعیت وزارت فرهنگ در حوزه فرهنگ و هنر یعنی اینکه همه هزینه های فرهنگی و هنری کشور باید مطابق با تنظیم گری های این وزارت خانه باشد و آئین نامه این مورد آماده برای تصویب دولت می باشد.

تلفیق کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی دولت به ریاست وزیر ارشاد
او تلفیق دو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در هیئت دولت در چارچوب یک کمیسیون با عنوان فرهنگی و اجتماعی را از دیگر اقدامات قابل توجه برشمرد و افزود: ریاست این کمیسیون بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ست و این اقدام گام بزرگی در اصلاح بخش های فرهنگی و اجتماعی دولت می باشد.
وی در ادامه به برگزاری شورایعالی حج و زیارت در ایام آینده با حضور رییس جمهور اشاره نمود و اظهار داشت: احیای شورایعالی سینما از دیگر اقدامات در این بازه زمانی بود.

مشکل بودجه ای برای ارتقای تولید محتوا نداریم
رییس شورای هنر با تکیه بر اهمیت تولید محتوا، خاطرنشان کرد: به لحاظ بودجه ای مشکل و دغدغه ای برای ارتقای محتوایی فعالیت ها نداریم و باید برای ریل گذاری ها نظارت داشته باشیم. در سفرهای استانی رییس. جمهور هم سه هزار میلیارد تومان جذب سرمایه برای تکمیل پروژه های نیمه تمام داشته ایم.

توجه به عدالت فرهنگی
او عدالت فرهنگی را از دیگر شعارهای این دوره از فعالیتهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و اظهار داشت: باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه های آن هماهنگی و وحدت در مدیریت فرهنگی کشور داشته باشند و در جهت شعار عدالت فرهنگی اقداماتی صورت گرفته که از آن جمله شروع رایگان آموزش های هنری ۴۰ هزار نفر در ۵۰ رشته در استان هاست.
او در انتها با تشکر از خدمات و تلاشهای کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ارتقای فرهنگ و هنر کشور، اظهار داشت: فرهنگ و هنر عرصه گفتگو، اقناع و تفاهم است و تنها با خرد جمعی ست که می توان شاهد تحولات جدی در این حوزه بود. ازاین رو نیازمند همکاری همکاران در حوزه ستاد و صف هستیم.
در ابتدای این دیدار نیز محمود شالویی با تبریک سال جدید اظهار داشت: کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت وسیعی در حوزه فرهنگ و هنر بر عهده دارند و جای تقدیر دارد.
او با تبریک حلول ماه مبارک رمضان افزود: تقارن دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با شروع ماه مبارک را به فال نیک می گیریم.
دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: پیش از این دیدار نیز وزیر محترم فرهنگ با بعضی از کارکنان دیدارهایی داشته و در جریان برخی مسائل و مشکلات قرار گرفته اند.
او در انتها اظهار داشت: امیدواریم این دیدارها با برنامه ریزی های منسجم استمرار یابد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای وزیر ارشاد: ساختار دستوری در زمینه فرهنگ و هنر کارآمد نیست بسته هستند Date | 06/04/2022