املاک رابینسون پیشکش حالات انسانی در زورقی از صنایع ادبی

    Home  /  جشن  /  املاک رابینسون پیشکش حالات انسانی در زورقی از صنایع ادبی

املاک رابینسون پیشکش حالات انسانی در زورقی از صنایع ادبی Image

املاک رابینسون پیشکش حالات انسانی در زورقی از صنایع ادبی

صد کادو: حامد حبیبی در مجموعه داستانی «املاک رابینسون» شرح عواطف و احساست انسانی را در زورقی از احساس و صنایع ادبی پیچیده است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، کتاب املاک رابینسون اثر حامد حبیبی یک مجموعه داستانی شامل ۱۰ داستان کوتاه است که هر کدام تصویری آشنایی زدایانه از زندگی روزمره و روابط انسانی ارائه می دهند. این داستان ها شخصیت محور هستند و اغلب ماجراهایی را در دل یک فضای فانتزی روایت می کنند.
داستان های کتاب املاک رابینسون گویی درونی ترین عواطف و احساسات انسانی را در زورقی از احساس و صنایع ادبی می پیچند. هر کدام از داستان هایش دنیای خاص خودرا دارد که نویسنده آنرا از هیچ خلق کرده و در تنها چند صفحه به روشنی معرفی اش می کند.
در ۱۰ داستانی که حبیبی در این کتاب کنار هم قرار داده، درباره مطالبی چون هویت، جامعه و تعارض شست و شوی ذهنی با تفکر مستقل می خوانیم.
در قسمتی از داستان زمستان کُش چنین آمده است: با توجه به این که سابقه نداشته در این فصل سال درخت ها شکوفه بدهند و سوز نیاید، اینجانب مطمئنم از جانب این فرد هیچ خطری سیاره ما و نظم خاکی و زمینی ما و ادامه فصول آنرا تهدید نکرده و با مساعی حضرتعالی زمستان همچون همیشه سرد و ظلمانی خواهد بود. (ص. ۳۸)
در پاره ای از داستان دومی که هفتمین داستان این مجموعه است، نیز می خوانیم: یک دفعه شکست عشقی خوردم، در عرض یک هفته تَرَک بود که افتاد به زندگی ام. نه ترک های مختلف: تمامش یک ترک بود که تمام نمی شد. ترکی که همین جور دوره افتاده بود و از همه چیزم بالا می رفت: شیشه عینکم، ساعتم… حرکت ترک را روی اسباب خانه می دیدم که رفت و رفت تا رسید به قابی که به دیوار زده بودم و همان جا متوقف گردید. خواستم از شوق اشک بریزم که دیدم از سمت دیگر قاب آمد بیرون. نگو متوقف نشده، این مدت پشت قاب داشته کارش را روی دیوار می کرده. (ص. ۵۶)
حامد حبیبی، شاعر و نویسنده ایرانی است که در سال ۱۳۵۷در تهران متولد شد. از این نویسنده تا حالا آثاری چون پلک ماهی (۱۳۹۵)، ماه و مس (۱۳۸۴)، آنجا که پنچرگیری ها تمام می شوند (۱۳۸۷) و بودای رستوران گردباد (۱۳۹۰) انتشار یافته است. حبیبی دو دیوان شعر به اسامی پرسه (۱۳۸۴) و مرگی به اندازه (۱۳۹۳) را نیز در کارنامه حرفه ای خود دارد.
کتاب آنجا که پنچرگیری ها تمام می شوند از این نویسنده در سال ۱۳۸۷ بطور مشترک با مجموعه داستانی برف و سمفونی ابری اثر پیمان اسماعیلی، برنده جایزه بهترین مجموعه داستان در جایزه ادبی هوشنگ گلشیری شد.
کتاب بودای رستوران گردباد از وی در دومین دوره جایزه ادبی هفت اقلیم در بخش مجموعه داستان اثر برگزیده سال ۱۳۹۰ شد و کتاب ماه و من این نویسنده در سال ۱۳۸۴ نامزد جایزه بهترین مجموعه داستان اول جایزه گلشیری شده و جایزه بخش ویژه چهارمین دوره جایزه ادبی اصفهان را به دست آورد.
کتاب املاک رابینسون در ۷۹ صفحه و شمارگان ۶۶۰ نسخه توسط انتشارات هیلا چاپ و روانه بازار شده است.
منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای املاک رابینسون پیشکش حالات انسانی در زورقی از صنایع ادبی بسته هستند Date | 10/03/2022