سریع ترین ابر رایانه اروپا ایجاد می شود

    Home  /  جشن  /  سریع ترین ابر رایانه اروپا ایجاد می شود

سریع ترین ابر رایانه اروپا ایجاد می شود Image

سریع ترین ابر رایانه اروپا ایجاد می شود

یک شرکت فرانسوی به دنبال تولید ابر رایانه جدیدی است که سریع ترین ابر رایانه قاره اروپا لقب گرفته و توان محاسباتی منحصر به فردی دارد.

به گزارش صد کادو به نقل از زد دی نت، شرکت آتوس از تولید ابر رایانه ای معروف به بول سکوآنا ایکس اچ ۳۰۰ اطلاع داده که جایگزینی برای ابر رایانه بول سکوآنا ایکس اچ ۲۰۰ به حساب می آید. این ابر رایانه الان هشتمین ابر رایانه برتر دنیا است.
ارتقای پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و سخت افزارهای شتاب دهنده شرکتهای ای ام دی، اینتل و ان ویدیا و هم استفاده از ریزپردازنده های تازه شرکت فرانسوی سیلیکون پیرل همچون مزایای این محصول به حساب می آید.
در عین حال ژاپنی ها کماکان مالکیت سریع ترین ابر رایانه جهان به نام فوگاکو را در اختیار خواهند داشت که سرعتش به بیشتر از ۱۰۰۰ پتا فلاپ در ثانیه یا یک اگزافلاپس می رسد. پردازنده های این ابر رایانه در مجموع دارای یبش از ۷.۶ میلیون هسته هستند. در مقام مقایسه سریع ترین ابر رایانه آمریکا سامیت نام دارد که دارای ۲.۴ میلیون هسته است و سرعت آن از ۱۲۸ پتافلاپس فراتر نمی رود.
تولید ابر رایانه جدید اروپا که جزئیات فنی دقیق آن در آینده اعلام می شود، این قاره را به بازیگری جدی در حوزه محاسبات کوانتومی در صحنه جهانی مبدل کرده و به رفع نگرانی های اتحادیه اروپا در مورد حاکمیت دیجیتال کمک می نماید.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای سریع ترین ابر رایانه اروپا ایجاد می شود بسته هستند Date | 20/02/2022