بازگشایی کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران

    Home  /  جشن  /  بازگشایی کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران

بازگشایی کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران Image

بازگشایی کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران

صد کادو: کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو – ایران، بعد از ماه شروع به کار کرد.
به گزارش صد کادو به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو – ایران، کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران از اولین کشور های مؤسس سازمان جهانی یونسکو با بیش از ۷ دهه فعالیت است که در خرداد ۱۳۲۸ شمسی اقدام به راه اندازی کتابخانه و مرکز اسناد یونسکو کرد.
اهمیت فزاینده این کتابخانه و مرکز اسناد از آنرا برجسته است که این سازمان بواسطه ماموریت جهانی خویش، همیشه محل تولید و اشتراک گذاری آخرین دستاوردهای علمی، آموزشی و فرهنگی بوده است.
در آذرماه سال ۱۳۹۹ و همزمان با بازدید حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران از مجموعه تجاری فرهنگی ایران مال، جهت انتقال کتابخانه و مرکز اسناد این سازمان به کتابخانه جندی شاپور ایران مال بمنظور استفاده بیش از پیش عموم مردم از این کتابخانه اعلام گردید و بهمن ماه سال ۹۹ این کتابخانه بطور غیررسمی راه اندازی شد.
بخش اصلی کتابخانه کمیسیون ملی یونسکو شامل مجموعه ای از اسناد و انتشارات سازمان در حوزه های آموزش همگانی، سواد اطلاعاتی و رسانه ای، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی، فرهنگ و ارتباطات است. این انتشارات بطور عمده به زبانهای فارسی، انگلیسی و فرانسه است. هم اکنون حدود شش هزار نسخه کتاب شامل فارسی(۱۹۹۲ نسخه) و لاتین (۴۰۳۱ نسخه) در طبقات دوم و سوم کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال ساماندهی شده است.
این منابع باارزش و نفیس جهت استفاده پژوهشگران، استادان و دانشجویان مشتاق جنبه های کاری و تخصصی یونسکو آماده و مهیا هستند. علاوه بر این در بخش مجلات ۴۳ عنوان مجله لاتین شامل ۴۰۴۲ نسخه تک شماره و همین طور ۶۹ نسخه مجله مجلد شده و در نشریات فارسی ۸ مجله که شامل ۸۹۶ نسخه تک شماره و همین طور ۳۵ نسخه نشریات مجلد شده ترتیب منظم یافته اند. درباب اسناد یونسکو و وابسته به این سازمان در مجموع ۸۰۸۱۵ نسخه اسناد با سریال های لاتین و فارسی، جزوات، گزارشات، طرح های در رابطه با یونسکو، انتشارات یونسکو و مجموعه ای از اسناد متفرقه تک برگی و جزوات متفرقه است که در آینده نزدیک در دسترس عموم قرار داده خواهد شد.
هم حالا و از دی ماه سال ۱۴۰۰ بخش کتابخانه کمیسیون ملی یونسکو-ایران آماده ارائه خدمت به علاقه مندان و پژوهشگران این حوزه واقع در طبقه دوم کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای بازگشایی کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران بسته هستند Date | 12/01/2022