واكنش تند به یك مصاحبه؛ فرهادی: از شما بیزارم!

    Home  /  جشن  /  واكنش تند به یك مصاحبه؛ فرهادی: از شما بیزارم!

واكنش تند به یك مصاحبه؛ فرهادی: از شما بیزارم! Image

واكنش تند به یك مصاحبه؛ فرهادی: از شما بیزارم!

صد کادو: اصغر فرهادی کارگردان فیلم سینمایی قهرمان در واکنش به اظهارات داوود مرادیان مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح درباره نسبت خود با حکومت اطلاعیه ای تند صادر کرد.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، پیرو گفتگوی داوود مرادیان مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح با خبرگزاری مهر و انعکاس بخش هایی از اظهارات مرادیان درباره اصغر فرهادی در فضای مجازی، این کارگردان سینما که این روزها فیلم سینمایی «قهرمان» را روی پرده سینماها دارد در اطلاعیه ای تند نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد.
داوود مرادیان در قسمتی از گفتگوی خود با خبرگزاری مهر درباره اصغر فرهادی اظهار داشته بود: «آقای اصغر فرهادی فیلمساز تیزهوشی است که هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را. اصغر فرهادی با هر آنکه دوست داشته است فالوده خورده و می خورد. همین اصغر فرهادی چقدر با جریان روشنفکری نزدیک است؟ کاملاً در بطن جریان روشنفکری حضور داشته و دارد اما فقط چون از امیر جدیدی که سابقه بازی در یک فیلم ملی با موضوع گرفتن یک تروریست خشن و کثیف را در کارنامه اش دارد، در فیلمش حضور داشته، ببینید محمد رسول اف با او چه کرد؟ یعنی از نظر این ها تو حق بازی در فیلم ضد تروریسم هم نداری. یعنی به وضوح دست رسول اف با ریگی و داعش در یک سفره است. این خیلی ترسناک است. ساده ترش می کنم. فکر نماییم یک نفر فیلمساز در هر سطحی جرات کند به بازیگران هالیوود بگوید چون در فلان فیلم نقش عنصر ضد فاشیسم بازی کردی باید بایکوت شوی. با او چه می کنند؟ مگر می توان با این افراد در یک کادر قرار گرفت؟»
اصغر فرهادی در این بیانیه با ادعای این که «در تمام سالهای قبل بنا بر این داشتم که از ورود به هر حاشیه ای پرهیز کنم و همیشه تمرکزم بر نوشتن و فیلم ساختن باشد» آورده است: «تصورم بر این بود که پاسخ خیلی از حاشیه ها، تهمت ها و تخریب ها در حاصل کارم داده می شود و نیاز به توضیحی نیست. اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یکسویه هرآنچه را در ذهن بافته اند بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد. بهانه این نوشته اظهارنظر فردی است که او را نمی شناسم و من را هم زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!»
او در ادامه بدون اشاره به بهره مندی هایش از حمایت های نهادهای سینمایی و دولتی ایران با اشاره به چند مساله داخلی کشور نوشته است: «چگونه من را فریبکارانه منتسب به حکومتی می کنید که رسانه های تندرویش از هیچ تلاشی برای تخریب و حاشیه سازی و انگ زدن به من در سالهای قبل فروگذار نکرده اند؛ حکومتی که نظرم را به صراحت درباره مصائبی که همه این سال ها موجبش شده، گفته ام؛ نوشته ها و گفته هایم درباره تمام آنها موجود است، از دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ تا فاجعه تلخ و نابخشودنی مسافران کشته شده هواپیمای اوکراینی، از تبعیض های ظالمانه بر زنان و دختران تا بردن کشور به مسلخ کرونا.
فرهادی در ادامه بیانیه خود با ادعای ممانعت از خروجش از کشور و برگزاری جلسات بازجویی در صورتیکه قبلاً هیچ نوع اعتراضی از طرف وی به این مسایل (در صورت صحت این مدعا) نشده بود اظهار داشت: «چگونه من را منتسب به خود می کنید در صورتیکه بارها در فرودگاه پاسپورت من را جلب کرده اید و جلسات بازجویی گذاشته اید؟ چگونه من را منتسب به حکومتی می کنید که بارها پیغام فرستاده: «بهتر است فرهادی به ایران بازنگردد»؟ من نه هیچگاه کوچک ترین قرابتی با منش و تفکر واپسگرای شما داشته ام و نه سر سوزنی به گزافه گویی هایتان در پوشش حمایت و تعریف و تمجید نیاز دارم. شما که سال ها برای فرار از پذیرش مسئولیت خود اهتمام در جا انداختن واژه «سیاه نمایی» در کنار تک تک فیلم های من کردید و شگفت که در سوی مقابلتان همین کوشش برای متهم کردن من به سفیدنمایی در جریان است! اگر تابحال از آزارهایی که برای من پیش آورده اید سخن به میان نیاورده ام تنها بدین سبب بوده که نخواسته ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم؛ هیچ گاه گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است.
در حالی که دو اسکار کسب شده وی در گذشته نتیجه حمایت مستقیم دولتی و به زعم وی حکومت ایران است لغو معرفی فیلم «قهرمان» به اسکار را بلامانع دانسته و نوشته است: «اگر معرفی فیلم من از طرف ایران برای مراسم اسکار شما را به این نتیجه رسانده که من زیر سایه پرچم شما هستم، صراحتاً اعلام می کنم که هیچ مشکلی با لغو این تصمیم ندارم. دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته ام، مهم نیست؛ چه در ایران، چه در بیرون از ایران. این فیلم تولید شده است و اگر جانی داشته باشد می ماند، اگر نه، فراموش می شود. متاسفم که تلاشم برای ماندن در ایران، ساخت فیلم در ایران و نمایش آن در ایران، این تعبیر را با خود همراه دارد که او درحال یک بازی دوسویه است. من همیشه با تمام وجودم نوشته ام و فیلم ساخته ام. کسانی که از نزدیک مرا می شناسند می دانند همیشه عاشق زندگی در بین این مردم و فیلم ساختن برایشان بوده ام، با آنکه امکان کار و زندگی در هر جای دیگر از دنیا و به دور از حاشیه ها را داشته ام. اما گویی این دفعه تلاشی گسترده از هر سوی در کار است تا این عشق و امید به سمت دلسردی برود، تعدادی با نشر خاطره های تحریف شده و جعلی، عده ای دیگر با تهمت و ادعاهای خلاف واقع، برخی هم با انتساب من به حکومت. گرچه اطمینان دارم که بدخواهان همچنان به راه خود می روند اما به احترام آنان که در پی حقیقت اند، این نوشته را منتشر می کنم و به زودی اهتمام خواهم کرد درباره حواشی دیگر نیز با صراحت صحبت کنم.»

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای واكنش تند به یك مصاحبه؛ فرهادی: از شما بیزارم! بسته هستند Date | 16/11/2021