چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟

    Home  /  جشن  /  چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟

چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟ Image

چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟

صد کادو: با گذشت بیش از یک و نیم سال از شیوع ویروس جدید کرونا در کشور و سرعت گرفتن روند واکسیناسیون، همیشه این پرسش در ذهن خیلی از هنردوستان شکل گرفته است که با توجه به این که این بلای جمعی تعدادی قابل توجه از سرمایه های باارزش عرصه فرهنگ و هنر را از ما گرفت، چرا تعلل در حوزه واکسیناسیون هنرمندان را شاهد هستیم؟ اهمالی که موجب از میان رفتن سرمایه های فرهنگی و هنری بیشتری در کشور شده و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، کرونا موجب شد که لطمه هایی جدی به اقشار مختلف جامعه به لحاظ های متفاوتی وارد شود. در زمینه فرهنگ و هنر نیز این لطمه ها جدی بوده است؛ چونکه علاوه بر از دست رفتن خیلی از موقعیت های شغلی و معیشتی، خیلی از هنرمندان ما به سبب طبیعت کاری شان، حین کار به این ویروس مبتلا شده، گاهی جانشان را از دست داده اند.
با این وجود از زمانی که واکسیناسیون در کشور برای اقشار مختلف سرعت گرفته است، این پرسش همچنان مطرح است که چرا با وجود وعده های مسؤولان، در خصوص واکسیناسیون هنرمندان کشور، این امر همچنان به واقعیت بدل نشده است؟!
علاوه بر این که یکی از آخرین سخنان دراین زمینه، از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در نامه ای بر واکسینه شدن هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر تاکید کرده است.
در نامه سعید نمکی ـ وزیر پیشین بهداشت ـ آمده است که واکسیناسیون هنرمندان کشور بعنوان سرمایه های فرهنگی و اجتماعی که می توانند در این شرایط خاص جامعه با خلق آثار فاخر و تأثیرگذار در تاب آوری اجتماعی نقش آفرینی کنند، بسیار مهم می باشد. پس لازم است در اسرع وقت در سراسر کشور عملیات ثبت نام و ایمن سازی هنرمندان صورت گیرد.
بنظر می رسد که اشاره ی وزیر پیشین بهداشت به پویش های ملی همچون مشاهنر بوده است که طی آن، هنرمندان کشور به خلق افتخاری آثاری اقدام نمودند که به مردم در قرنطینه خانگی تقدیم شدند.
همین طور در نامه دیگری که محمدمهدی گویا ـ رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر ـ صادر کرده بود نیز آورده شده بود که درباره انجام واکسیناسیون برای اعضاء صندوق اعتباری هنر، بعنوان یک مرجع تشخیص جامعه هنری، دستوری صادر شود که طی آن، گروه های سنی، بیماران خاص و زمینه ای در اولویت قرار گیرند.
همان گونه که اشاره شد، بعد از این درخواست ها و نامه هایی که برای تسریع واکسیناسیون هنرمندان صادر شد، در دولت جدید نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دراین زمینه اظهارات صریحی داشته است. محمدمهدی اسماعیلی ـ وزیر ارشاد ـ ازجمله در مصاحبه تلویزیونی خود، درباره واکسیناسیون هنرمندان و برنامه کوتاه مدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بیان کرده است: «در این برنامه گام اول واکسیناسیون هنرمندان است که بدون محدودیت سنی برای تمام هنرمندان این امر محقق خواهد شد.»
با در نظر گرفتن نامه های صادر شده و ارائه طرحی در امتداد انتخاب پنج نهاد خانه موسیقی، موزه موسیقی، انجمن خوشنویسان، خانه سینما و خانه تئاتر بعنوان ستادهای واکسیناسیون هنرمندان سراسر کشور، و نیز گله های هنرمندان در حوزه وقفه به وجود آمده در طرح واکسیناسیون مورد بحث، تصمیم گرفتیم صحبتی با سیدحسن سیدزاده ـ مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ـ داشته باشیم و علت این امر را از او جویا شویم.
سیدزاده دراین زمینه به ایسنا اظهار داشت: در ابتدا مخالفتی با این کار نبود ولی در ادامه به این نکته توجه شد که با متمایز کردن هنرمندان و اهالی فرهنگ از سایر مردم، کمکی نکرده ایم و باید اجازه دهیم هنرمندان در کنار مردم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و حامل پیام خسته نباشید و تقدیر از کادر درمان باشند.
او افزود: تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر نیز معتقد بودند که وقتی برای تزریق واکسن به یک ستاد مراجعه می کنند، همین که دقایقی در کنار کادر درمان باشند و به آنها خسته نباشید بگویند، می تواند برای آنها روحیه بخش باشد. از طرفی برای خود اهالی فرهنگ و هنر نیز آسان تر خواهد بود که به یک ستاد واکسیناسیون نزدیک به منزل خود مراجعه کنند.
سیدزاده بیان کرد که تا کنون اصل واکسیناسیون مورد تأیید وزارت بهداشت قرار گرفته و تزریق واکسن هنرمندان بالای چهل سال انجام شده است و سنین زیر چهل سال را نیز درحال پیگیری است که طی روزهای آینده به انجام برسد.
او اشاره کرد: اسامی هنرمندان در سامانه نشسته است و کلیه اعضاء صندوق اعتباری هنر مجاز به ثبت نام هستند؛ منتهی چون هنرمندان «هنرکارت» دارند، اگر بدون این که ثبت نام هم کرده باشند و کارت را همراه خود داشته باشند واکسیناسیون آنها صورت خواهد گرفت.
در آخر این مسئله را با او مطرح کردیم که تعدادی از هنرمندان گله دارند که موفق به ثبت نام در سامانه صندوق اعتباری هنر نشده و اگر هم شده اند، هنرکارت آنها بعد از گذشت ماه ها به دستشان نرسیده است.
سیدزاده توضیح داد: تا حالا ۶۷۰۰۰ هنرکارت صادر گردیده است و این نکته را که دریافت این کارت کار سختی است، نمی پذیرم. ساماندهی بانک اطلاعاتی صندوق اعتباری هنر، افتتاح حساب برای ۷۰ هزار هنرمند، احراز هویت کلیه این افراد، صدور و ارسال کارت و… کار بسیار پیچیده ای بود که طی هشت ماه این اقدامات را به انجام رساندیم. طبیعی است که از بین ۱۰۰ هزار فردی که ثبت نام کرده اند، برخی از آنها کارت را دریافت نکرده باشند.
این سخنان مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان کننده این است که اراده ای برای واکسیناسیون هنرمندان در این صندوق وجود ندارد. این در حالیست که هنوز یک هفته هم از وعده وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلویزیون در خصوص واکسیناسیون گسترده هنرمندان نگذشته است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟ بسته هستند Date | 09/09/2021