یك دانش آموخته مدیریت فرهنگی مطرح كرد: سركوب احساسات سبب بروز خشم

    Home  /  جشن  /  یك دانش آموخته مدیریت فرهنگی مطرح كرد: سركوب احساسات سبب بروز خشم

یك دانش آموخته مدیریت فرهنگی مطرح كرد: سركوب احساسات سبب بروز خشم Image

یك دانش آموخته مدیریت فرهنگی مطرح كرد: سركوب احساسات سبب بروز خشم

به گزارش صد كادو «متأسفانه در جامعه ما خشونت ضد زنان و مردان رخ می دهد، با بیان این خشونت ها نه تنها به زنان و یا مردان كمك نمی گردد، بلكه به موارد خشونت ضد آنها هم دامن زده می شود بنابراین به جوانان كه قشر بزرگی از جامعه را می سازند باید محبت و ایثار را آموزش داد و به آنان یاد داد كه با محبت چه كارهایی می شود انجام داد و اینكه عشق چه اثراتی در زندگی دارد كه اگر بتوانیم زندگی با عشق و محبت را به فرزندانمان یاد دهیم خود به خود خشونت در جامعه كم می شود.»
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، به نقل از دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی، شیوا مقدم – دکتری مدیریت فرهنگی و عضو هیئت مؤسس انجمن علمی مدیریت فرهنگی- در یادداشتی در مورد سرکوب احساسات و خشم آورده است:
«فرهنگ ایرانی همیشه همه را به سمت محبت رهنمون می دهد پیامبر اعظم فرستاده ای است برای دعوت به مهربانی در واقع هم فرهنگ و هم دین ما دعوت کننده به محبت و مهربانی هستند که تنها راه مقابله با خشونت است.
خشم یکی از احساسات طبیعی همه انسان ها است که هرکسی آنرا حتی یک مرتبه در زندگی شخصی اش تجربه کرده است. خشم در اثر عدم رسیدن به خواسته هایمان ایجاد می شود درواقع این موانع رسیدن به خواسته ها سبب بروز احساسی در انسان می شود که آنرا خشم گویند که نوع بروز آن در افراد متفاوت می باشد. خشم در جوامع مختلف هم متفاوت و با دیدگاه های گوناگونی به آن پرداخت می شود.
درواقع می توان گفت، خشونت ها بر مبنای نوع فرهنگ ها در جوامع تعریف می شوند. جامعه شناسان معتقدند خشم یکی از امیال و احساسات انسانی است و علل فرهنگی، اجتماعی و جسمانی دارد. خشمی که منشأ جسمانی دارد و سبب بروز خشونت می شود باید درمان گردد و خشمی که منشأ فرهنگی و اجتماعی دارد قابل کنترل است. عواقب خشم به صورت های مختلفی در انسان ها ایجاد می شود در بعضی ها به صورت آنی یا همان جسمانی و روحی و در بعضی دیگر موارد خشم به صورت پنهانی ایجاد می شود و زمان زیادی لازم دارد تا بر انسان ظاهر شود.
همه مسائل فرهنگی به آرامی صورت می گیرد همینطور فرهنگ سازی غلط که به آرامی ایجاد می شود و سبب بروز خشم در افراد می شود. سرکوب احساسات و امیال یکی از طریق هایی است که سبب بروز خشم می شوند. به صورت مثال کودکان خواسته های دارند که اگر منطقی باشند والدین نباید با آنها مخالفت کنند چونکه که کنترل بیش از اندازه کودکان هم سبب خشونت می شود. هر یک از اعضاء در خانواده جایگاهی دارند اگر زن و مرد در جایگاه اصلی خود قرار نگیرند سبب بروز خشم می شوند، حال برای بهبود اوضاع باید برسی کرد که منشأ بروز خشونت کدام یک از اعضاء هستند.
هر یک از اعضای خانواده می خواهد قدرت خویش را در خانواده تثبیت کنند که اگر با آنها مخالفت شود و این خواسته آنان سرکوب شود زمینه خشم در افراد ایجاد می شود. گاهی مرد در جایگاه اصلی خود در خانواده قرار نمی گیرد و همین مساله سبب بروز خشونت می شود، این امر بر عهده بانوان است که بتوانند مردان را در جایگاه اصلی خود بنشانند تا خشونت آنها را کنترل کنند این امر در کودکان هم صادق است و کنترل بیش از اندازه آنان هم سبب بروز خشونت می شود. رسانه های اجتماعی در مسائل خشونت آمیز غرق شده اند و خشونت در اغلب فیلم ها و بازی های یارانه ای موج می زند.
کودکان از شخصیت های فیلم ها و بازی ها الگو می گیرند، بنابراین کودکانی که همه سرگرمی یشان با فیلم ها و بازی های یارانه ای است بیشتر از دیگران خشمگین می شوند. کلام همیشه اثرگذار می باشد و حتی گاهی تاثیر کلام منفی بیشتر از کلام مثبت است، گاهی برای جلوگیری از خشونت مجبور به ارئه آمار از خشونت در جامعه می شویم و یا حتی گاهی برای اثبات اینکه خشونت فقط در جامعه ما نیست از جوامع مختلف هم آمار عرضه می دهیم که این ارقام و آمار بالای خشونت، سبب می شود تا خشونت را در جامعه امری عادی تلقی کند هرچند اینکه قصد گوینده جلوگیری از خشونت است اما نمی داند که انتشار این آمارها بار منفی دارد و زمانی که جوانان درصد بالایی از خشونت را می بینند ترغیب بر تکرار می شوند.
عبارت هایی که در طول روز استفاده می نماییم بار منفی بالایی دارند، به صورت مثال جمله « مثل دریا باش، هر کس از حدش گذشت غرقش کن» که امروز با هشتک های موفقیت و خلاقیت در فضای مجازی ترویج می شود، جمله بسیار خطرناکی است که ناخودآگاه بر روی ذهن جوان اثر می گذارد. فرهنگ ما هیچ وقت بگونه ای نبوده که مروج خشونت باشد. اگر در اشعار بزرگان دقت کنید درمی یابید که اغلب ابیات سروده شده در ارتباط با تعامل و آسایش است و در این شعرها همیشه به محبت دعوت شده است. مثبت اندیشی، یکی از راهکارهای اساسی جلوگیری از خشونت است بنابراین برای حل کردن یک صدمه اجتماعی هم به جای استفاده از کلام، تصاویر و فیلم های که نشان دهنده صدمه اجتماعی است از کلام، تصاویر و فیلم های استفاده نماییم که در جهت خلاف صدمه اجتماعی هستند.
اگر مقرر است برای پیشگیری از خشونت فیلمی ساخته شود که در آن به اثرات خشونت در آینده کودک بپردازد بهتر است فیلمی با این رویکرد که اگر بچه ها در کودکی با عشق و امید زندگی کنند در بزرگسالی در چه وضعیتی قرار خواهند گرفت، بسازیم. فیلم و تصویر سازی در ارتباط با نتایج خشونت شاید در عده ای سبب پیشگیری از خشونت شود اما در عده ای به خصوص کودکان و جوانان سبب آموزش خشونت می شود بنابراین کارشناسان و رسانه ها برای کاهش خشونت باید عشق و امید را در زندگی ها بالا برند درواقع باید برای پیشگیری از خشونت محبت را در خانواده افزایش دهیم.
متأسفانه در جامعه ما خشونت ضد زنان و مردان رخ می دهد، با بیان این خشونت ها نه تنها به زنان و یا مردان کمک نمی گردد بلکه به موارد خشونت ضد آنها هم دامن زده می شود بنابراین به جوانان که قشر بزرگی از جامعه را می سازند باید محبت و ایثار را آموزش داد و به آنان یاد داد که با محبت چه کارهایی می شود انجام داد و اینکه عشق چه اثراتی در زندگی دارد که اگر بتوانیم زندگی با عشق و محبت را به فرزندانمان یاد دهیم خود به خود خشونت در جامعه کم می شود.
مهمترین و موثرترین رسانه صدا و سیما است که فیلم های مختلفی در طول شبانه روز پخش می کند و مخاطب آن، مخاطب عام است. متأسفانه هر کدام از این فیلم ها هم گوشه ای از غم و ناراحتی های جامعه را نشان می دهند و ازآنجایی که فیلم و تصویر هم اثرگذاری بالایی دارد بنابراین مردم یادگرفته اند هرگاه کنار هم می نشینند از غم و غصه هایشان برای هم بگویند. مشکلات اقتصادی که عامل خشونت است در جامعه ما بسیار زیاد است، کودکان در خانه حواسشان به صحبت های بزرگ ترها است و زمانی که والدین مرتب از مشکلات سخن می گویند شنیدن این صحبت ها احتمال دارد که کودک به خیلی از خواسته هایش نرسد و همین مساله سبب خشونت پنهان در کودک می شود.
اگر مادر در خانواده با همسرش از بی مهری فامیل سخن می گوید اثر منفی این جملات بر روی کودک بروز پیدا می کند چونکه که کودک احتیاج به پشتوانه هایی از قبیل عمه، عمو، خاله و دایی دارد و حذف هر کدام از این پشتوانه ها اثر منفی در زندگی کودک دارد بنابراین مادر در خانه باید بگونه ای صحبت کند که کودک تصور کند همه اعضای فامیل و خانواده نسبت به آنها محبت دارند و همین حس خشونت را از بین می برد. استفاده از کلماتی که بار مثبت دارند راهکاری برای کاهش خشونت در جامعه است. فرهنگ ایرانی همیشه همه را به سمت محبت رهنمون می دهد پیامبر اعظم فرستاده ای است برای دعوت به مهربانی درواقع هم فرهنگ و هم دین ما دعوت کننده به محبت و مهربانی هستند که تنها راه مقابله با خشونت است. »

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای یك دانش آموخته مدیریت فرهنگی مطرح كرد: سركوب احساسات سبب بروز خشم بسته هستند Date | 31/05/2020