شكوه آموزش زبان در ایران

    Home  /  جشن  /  شكوه آموزش زبان در ایران

شكوه آموزش زبان در ایران Image

شكوه آموزش زبان در ایران

به گزارش صد كادو «معلمی پولی نیست. اگر شما درس می دهی كه پول دربیاوری هیچ چیز نمی شوی. كسی می تواند كارآیی داشته باشد كه دنبال پول نباشد.» این صحبت های محسن شكوه است كه بعنوان پدر آموزش زبان انگلیسی در ایران شناخته شده است.

چند سال پیش كه مثل حالا موسسه های زبان تجاری نشده بودند و برندهای مختلفی مثل قارچ در گوشه های شهر رشد نكرده بودند، همه، یك موسسه را می شناختند؛ برندی كه حالا نوستالژیك شده است و بنیانگذار آن یعنی دكتر «محسن شكوه» كه شاید كمتر كسی او را بشناسد در ۹۰ سالگی از دنیا رفته و روز جمعه (۸ آذرماه) به خاك سپرده شده است.

آقای شكوه در سال ۱۳۰۸ در اصفهان به دنیا آمد. بیشتر از ۶۰ سال زبان انگلیسی را آموزش داد و بیشتر از ۱۰۰ جلد كتاب درباره متد و سیستم آموزشی نوشت. گفته می شود در شركت او، همه حتی سرایدار و كارگران خدماتی هم با زبان انگلیسی آشنایی داشتند. همینطور گفته شده دكتر شكوه زمانی قهرمان پرورش اندام هم بوده است.

او نخستین كلاسش را در سال ۱۳۲۹ در آموزشگاهی به نام «سوكیاس» آغاز كرد. مدتی بعد، یك آپارتمان دو اتاقه در لاله زار نو اجاره و تجهیز می كند. شاگردانش ۱۳ نفر از دوستانش بودند. پس از آن آپارتمان های بزرگ تری كرایه می كند و موسسه شكوه شكل می گیرد. به قول دكتر شكوه، آن زمان حتی تلفظ الفبای انگلیسی هم اشتباه بیان می شده است. او پس از یك سال و نیم، ۱۰۰۰ شاگرد داشته كه همگی از بزرگان شهر بوده اند.

شكوه در سال ۱۳۳۰ در كنكور پزشكی قبول می شود و مكتبی كه راه اندازی كرده بود، در كنار درسش رشد می كند. تعداد شاگردان او پس از فارغ التحصیلی اش به ۱۰ هزار نفر می رسد و سپس موسسه شكوه پنج شعبه می شود. مِتُد تدریس در موسسه ای كه او راه انداخت به شیوه خودش شكل گرفت و اعتقاد داشت «زبان یاددادنی نیست بلكه زبان را باید با شنیدن و تقلید كردن یاد گرفت. با تقلید صوت است كه زبان كم كم قابل فهم می شود».

این سیستم به «سیستم شكوه» مشهور شد. او می گفت «صدها هزار بار راه های مختلفی را رفتم و رفتیم كه به شما یاد بدهیم. این تجربه ها تبدیل به یك روش شد و این روش چیزی نیست جز مغز منِ ایرانی. من موفقیتم در به وجود آوردن روش یاد دادن است و این روش طوری است كه همه ی ایران و همه شهرها الان شكوه دارند. اغلب آنها هم دارند از این اسم سوءاستفاده می كنند. همین خودش افتخار است، خودش موفقیت است كه دیگران از اسم تو استفاده كنند».

دكتر شكوه، هفتاد سال از عمرش را صرف آموزش زبان انگلیسی در ایران كرده و در یكی از مصاحبه هایش اظهار داشته بود: «این روزها كلاس باز می كنند كه پول دربیاورند، كلاس باز نمی كنند كه آموزش دهند اما همین هم خوب است.»

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای شكوه آموزش زبان در ایران بسته هستند Date | 01/12/2019