در نشست رسانه ای مطرح شد؛ ماجرای جیسون در گاندو موبه مو مطابق واقعیت بود، مطالبه فصل دوم

    Home  /  جشن  /  در نشست رسانه ای مطرح شد؛ ماجرای جیسون در گاندو موبه مو مطابق واقعیت بود، مطالبه فصل دوم

در نشست رسانه ای مطرح شد؛ ماجرای جیسون در گاندو موبه مو مطابق واقعیت بود، مطالبه فصل دوم Image

در نشست رسانه ای مطرح شد؛ ماجرای جیسون در گاندو موبه مو مطابق واقعیت بود، مطالبه فصل دوم

صد كادو: نویسنده فیلمنامه گاندو در نشست خبری این سریال تاكید كرد ماجرای پرونده جیسون رضاییان مو به مو مطابق واقعیت در سریال روایت شده است.

به گزارش صد كادو به نقل از مهر، عوامل سریال تلویزیونی «گاندو» به كارگردانی جواد افشار و تهیه كنندگی مجتبی امینی، بامداد امروز ۱۸ تیرماه با حضور در نشست رسانه ای كه در مركز همایش های صدا و سیما برگزار شد، به سوالات اصحاب رسانه درباره این مجموعه پاسخ گفتند.
جواد افشار كارگردان، مجتبی امینی تهیه كننده، آرش قادری نویسنده فیلمنامه، پیام دهكری، وحید رهبانی، خسرو شهراز، مجید نوروزی، مصطفی سلطانی، پندار اكبری، عرفان ابراهیمی، كمند امیرسلیمانی، آزیتا تركاشوند و نیلوفر شهیدی بازیگران فیلم و جمع دیگری از عوامل فنی سریال در این جلسه حاضر بودند.
«گاندو» پیگیر مطالبات مردم بود
در ابتدای این نشست جواد افشار كارگردان این اثر عنوان كرد: خوشحالم از اینكه مجموعه ای ساخته شد كه ارتباط خوبی با مخاطب برقرار كرد و لطف و مهربانی مردم شامل حال ما شد. احساس می نماییم «گاندو» مجموعه ای بوده كه در همه ابعاد موثر بوده است.
وی اضافه كرد: از همان اول گفتم این سریال مطالبات مردم را پیگیری می كند و مطالبات مردم خط و جناح نمی شناسد خوشحالیم مجموعه ای ساختیم كه ابعاد ملی بودن و اسلامی بودن دارد از همه كسانی كه در تمام دستگاه ها با ما بودند تشكر می كنم.
مردم پیگیر فصل های بعدی «گاندو» هستند
در ادامه مجتبی امینی تهیه كننده سریال هم اظهار نمود: ما به قدری پیام ها و تلفن های صمیمی و دوستانه ای داشتیم كه انرژی عجیبی گرفتیم. گاندو با همه سختی ها و مشقت ها به سر منزل مقصود رسید خیلی وقت ها از آغاز امر ذهن ما درگیر بود كه شرایط پخش این كار چگونه خواهد بود. با همه سختی ها شاهد می باشیم كه این سی قسمت پخش گردید و خستگی همه با نظر مردم رفع شد آنقدر مردم از استان های مختلف به ما زنگ می زدند كه شگفت زده شدیم و مزد خویش را از مردم گرفتیم.
آرش قادری: ما پرونده واقعی داشتیم كه صد در صد به آن وفادار بودیم اما قرار نبود مستند بسازیم. ازاین رو احتیاج به داستان داشتیم درباره پرونده جیسون از لحظه شناسایی یا دستگیری مو به مو بر مبنای واقعیت بود امینی تاكید كرد: ما فكر نمی كردیم مردم با این سریال تا این اندازه همزاد پنداری كنند و این حاصل این نكته است كه حرفی كه از دل برآید بر دل می نشیند. همه عوامل با تمام وجود خود كار كردند و انرژی گذاشتند به صورتی كه حالا مردم پیگیر این هستند كه چه اتفاقی برای فصل های آینده آن می افتد.
روایت پرونده جیسون مو به مو برپایه واقعیت بود
قادری نویسنده فیلمنامه «گاندو» هم درباره اینكه داستان این سریال بر مبنای تخیل بوده یا واقعیت اظهار داشت: روز گذشته مصاحبه ای منتشر گردید و فكر می كنم تیتری كه زده شد كه در اندازه گفتگو نبود، صحبت درباره اصل پرونده «گاندو» و مبحث سریال همزمان صورت گرفت. ما پرونده واقعی داشتیم كه صد در صد به آن وفادار بودیم اما قرار نبود مستند بسازیم. ازاین رو احتیاج به داستان داشتیم درباره پرونده جیسون از لحظه شناسایی یا دستگیری مو به مو بر مبنای واقعیت بود. اداره امنیتی این طور نیست كه چیزی را تعریف كنند و شما اجرا كنید. ارتباط دادن این خورده پرونده ها بر مبنای تخیل بوده است حتی نحوه دستگیری و رفت و آمد وی در خیابان همان چیزی است كه در پرونده جیسون آمده است.
جواد افشار هم اظهار داشت: یك سری مستندات واقعی در اختیار نویسنده قرار گرفت كه مدارك آن موجود است اما وظیفه نویسنده این است كه این مستندات را دراماتایزه كند.
كارگردان «گاندو» درباره حضور سارا خویینی ها در سریال و كیفیت حضورش در انتها داستان هم اظهار نمود: كاراكترهایی را رفته رفته حذف كردیم. ما از اول شخصیت هایی را به هم می چسباندیم كه همان تخیل بود تا به شخصیت اصلی یعنی جیسون برسیم. حضور كاراكتر «مرجان» در آن مهمانی هم از سر ذكاوت و شك بود همانطور كه مایكل و فرزانه شك كردند.
یك سال تحقیق و پژوهش برای نگارش فیلمنامه
امینی توضیح داد: یك سال تحقیق و پژوهش این سریال طول كشید. این متن چندین بار بازنویسی شد ما حساسیت هایی داشتیم و تلاش كردیم به صددرصد واقعیت بپردازیم اما برای ارتباط آنها باید از تخیل استفاده می كردیم اما همه پرونده بر مبنای واقعیت بود.
افشار: به نظر من برجام اتفاق خوبی بود و باید در چهل سالگی انقلاب ما این اتفاق رخ می داد تا عهدشكنی آمریكایی ها مشخص شود. حالا اینكه چه كسی امضا كرد مربوط به سیاسیون است قادری هم باردیگر خاطرنشان كرد: ما پنج نسخه بازنویسی شده داشتیم و این حجم از كار را نه دیده ام نه امیدوارم بعدها تجربه كنم.
افشار بیان كرد: ما از بازخوردهایی كه داشتیم متوجه شدیم شخصیت «محمد» موردعلاقه مردم بود. نه تنها با محمد بلكه با بقیه بچه ها هم ارتباط گرفته بودند. یادم است روزهای اول این ارتباط را نداشتند ولی رفته رفته با آنها همراه شدند و این نشان دهنده توانمندی آن هاست و همه از ما تقاضا می كنند اگر سریال ادامه دار است این شخصیت ها حضور داشته باشند.
وی درباره موضع سریال نسبت به برجام هم توضیح داد: ما در اندازه ای نیستیم كه وارد مسایل سیاسی وارد شویم. به نظر من برجام اتفاق خوبی بود و باید در چهل سالگی انقلاب ما این اتفاق رخ می داد تا عهدشكنی آمریكایی ها مشخص شود. حالا اینكه چه كسی امضا كرد مربوط به سیاسیون است.
بودجه «گاندو» بیشتر از ۷ میلیارد تومان نبود
افشار درباره بودجه این اثر اظهار داشت: بودجه سریال قبلی من دولتی بود و به جرئت می توانم بگویم بودجه كمتر از «آنام» بوده است. وقتی سریال آنام را كار كردیم، پراید بیست میلیون بود. اما حالا بودجه سریال «گاندو» تنها سی درصد بیشتر از آن سریال است و فكر نمی كنم بیشتر از هفت میلیارد بوده باشد.
امینی هم توضیح داد: این سریال جزو سریال های ب است كه سال قبل تولید شد.
مجتبی امینی: سوژه فصل های بعدی گاندو چندین گزینه است كه به آن بپردازیم و نسبت به شرایط روز جامعه و اولویت های جامعه باشد. من پیشنهاد می كنم برخی عملكرد خویش را اصلاح كنند یا سوژه گاندو می شوند افشار درباره سفرهای خارجی غیرضروری برای برخی صحنه های سریال هم اظهار داشت: من جزو كارگردان هایی هستم كه بیشترین سفر خارجی داشتم. اما اینجا فداكاری كردیم. دلیل اینكه من و امینی بازی كردیم به خاطر صرفه جویی بود. البته باید به چین می رفتیم چون بخشی از مسایل امنیتی در خارج رخ می داد، اما می توانستیم به كشور دیگه برویم ولی چین برایمان به صرفه تر بود.
عملكردها را اصلاح كنید تا سوژه «گاندو» نشوید!
تهیه كننده «گاندو» درباره ادامه دار بودن این سریال عنوان كرد: برنامه ریزی شده كه فصل های مختلف این سریال ادامه پیدا كند. ولی شرایط دشوار می باشد و باید ظرفیت ها بیشتر شود. سوژه فصل های بعدی گاندو چندین گزینه است كه به آن بپردازیم و نسبت به شرایط روز جامعه و اولویت های جامعه باشد. من پیشنهاد می كنم برخی عملكرد خویش را اصلاح كنند یا سوژه گاندو می شوند.
افشار هم خاطرنشان كرد: گاندو هدفی را دنبال می كرد و می خواست شفاف سازی برای مبحث امنیت داشته باشد. ما اعتقاد داریم نباید هیچ حاشیه امنی برای هیچكس وجود داشته باشد تا برخی آقازاده ها سواستفاده كنند. گاندو این اخطار را داده و این نوید را می دهد كه نیروهای امنیتی هشیار هستند. بعضی می گویند حریم خصوصی در روایت این سریال نقض شده اما امنیت ملی حریم خصوصی نمی شناسد.
«گاندو» می گوید می توانی با ظاهر خوب، خائن باشی
در ادامه پیام دهكردی بازیگر نقش مایكل هاشمیان (جیسون رضائیان) اظهار داشت: واقعیت این است كه اگر خوشبختی در كار نمایشی رخ می دهد حاصل تلاش همه عوامل است. وقتی اموال و كارهای مسئولان رصد می شود برای این است كه اعتماد مردم سلب شده است. من دوست دارم گاندو همین یك فصل باشد و دیگر شاهد پاكدستی همه باشیم. گاندو برای اولین بار گفته است می توانی ظاهر خوبی داشته باشی اما دزد و خائن باشی.
این بازیگر تاكید كرد: مردم ما تشنه صداقت هستند و هر سریالی صادق باشد این چنینی می تواند خواب دزدان را برآشفته كند.
امینی هم اظهار نمود: ما به پشتوانه مردم و تلویزیون این سریال را ساختیم و نمی دانستیم كه چه اتفاقی برای پخش این اثر رخ می دهد.
امینی: وقتی سریالی ایجاد می شود ده نسخه آن به جاهای مختلف ارسال می شود. اگر اصلاحیه ای باشد باید به ما می گفتند. رسانه ملی باید بگوید چه كسی فشار آورده است افشار افزود: موسسه آوینی هم بسیار به ما كمك كرد. روزهای اول نگران بودیم و فكر می كردیم سریال پخش نمی گردد. آقای علی فروغی مدیر شبكه سه و مهدی آذر پندار مدیر فیلم و سریال این شبكه هم به ما خیلی كمك كردند.
این كارگردان در پاسخ به سوالی درباره كیفیت نقش آفرینی بازیگران هم اظهار داشت: ما در بازی ها جدیت را در نظر داشتیم و فكر نمی كنم فضای كلیشه ای داشتیم.
قادری هم درباره ملاحظات در نگارش فیلمنامه اظهار داشت: یك سری نكات، دست نویسنده نیست. مثلاً نباید برای یك كاراكتر منفی، اسم فارسی بگذاریم. البته من هم می پذیرم كلیشه هایی بوده است. من تلاش كردم به ساختار امنیتی نزدیك شوم. مثلاً اسامی همان هایی است كه در گروه های امنیتی وجود دارد.
چرا دولت به سریال «عالیجناب» واكنش نشان نداد؟
افشار درباره انتقادات و فشارهای دولت نسبت به این سریال هم اظهار داشت: این اشتباهی بود كه از جانب آنها رخ داد و سبب شد برخی دیالوگ های كه اتفاقاً به نفع دولت بود حذف شود. سال ها پیش در همین دولت سریالی به اسم «عالیجناب» ساخته شد و شخص رئیس جمهور را هم نشان دادند. چرا آنجا كسی صدایش درنیامد؟ ما نه خلاف كرده ایم نه كسی را زیر سوال برده ایم این كار سبب شد خودشان بیشتر زیر سوال بروند.
پیام دهكردی: من در لحظه لحظه سریال احساس كردم نقش همه خائنان را ایفا می كنم. نه تنها جیسون رضاییان من به همه مدیران دزد بی كفایت كه از این مملكت رفتند یا هستند فكر می كردم امینی هم درباره سكانس های حذف شده اظهار داشت: وقتی سریالی ایجاد می شود ده نسخه آن به جاهای مختلف ارسال می شود. اگر اصلاحیه ای باشد باید به ما می گفتند. رسانه ملی باید بگوید چه كسی فشار آورده است. این را هم باید بگویم اطلاعات محرمانه ای به ما داده نشده؛ آنچه قابل نمایش بود به ما گفته شد و از آن هم استفاده كردیم.
دهكردی در ادامه درباره تجربه ایفای نقش جیسون رضاییان توضیح داد: به من پیشنهاد شد فیلمی درباره او نبینم و بر مبنای تخیل خودم پیش برودم و بعد كه این تخیل شكل گرفت فیلم ببینم. بعد كه دیدم متوجه شدم اتفاقاً خیلی شبیه شده است.
وی تاكید كرد: من در لحظه لحظه احساس كردم نقش همه خائنان را ایفا می كنم. نه تنها جیسون رضاییان من به همه مدیران دزد بی كفایت كه از این مملكت رفتند یا هستند فكر می كردم.
وحید رهبانی بازیگر نقش «محمد» در سریال هم اظهار داشت: اینكه گفته می شود نقش من تخت است، ایرادی ندارد ولی من انرژی زیادی از مردم گرفتم. اصلاً من بازیگر نیستم. شغل من كارگردانی است و گاه و بی گاه اتفاق ویژه ای مانند گاندو را می پذیرم و جواب خوبی هم می گیرم.
شعار چیز بدی نیست
در ادامه نشست مجتبی امینی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره دیالوگ های شعاری در بعضی قسمت های سریال اظهار داشت: شعار چیز بدی نیست اگر چیز بدی بود مردم این سریال را قبول نمی كردند در حالیكه مردم آنرا دوست داشته اند.
مجتبی امینی: ما اطلاعات مكفی برای سریال داشتیم و این كیس در دست سپاه بود و هیچ نهادی نمی تواند ادعا كند اطلاعات بیشتری داشته است. ما از منبع اصلی اطلاعات را گرفتیم وی درباره دیگر سوال خبرنگار مهر درباره موضع سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اینكه اگر تیم تولید سریال به ما رجوع می كردند سندهای بیشتری در اختیارشان قرار می دادیم هم اظهار نمود: این مورد را وزارت خارجه از دیدگاه خود گفته است. ما اطلاعات مكفی برای سریال داشتیم و این كیس در دست سپاه بود و هیچ نهادی نمی تواند ادعا كند اطلاعات بیشتری داشته است. ما از منبع اصلی اطلاعات را گرفتیم.
آرش قادری هم درباره دیالوگ های شعاری «گاندو» عنوان كرد: من قرار نیست در یك سریال دكترین یك نظام را بگویم. من فهم خودم را می گویم. اصلاً دلم نمی خواهد شعار بدهم، وقتی شما وارد مسأله ای به نام ملیت می شوید باید یك سری مسایل را رعایت كنید. وقتی چیزی ملی است متعلق به یك ملت است. وقتی من درباره امنیت حرف می زنم اگر به هر چیزی كه به من گفته شده عمل نكنم به دكترین آن نظام لطمه زده ام. برای مثال درباره قسمت داعش در این سریال باید بگویم زمانی كه درباره داعش صحبت می كنید باید بدانید كه داعش برای آمریكایی ها گروهی است كه در عراق می جنگد اما برای مایی كه در عراق می جنگیم معنای دیگری دارد. ازاین رو من باید به آنچه به من آموزش داده شده، عمل كنم و اگر شعار گل درشتی در سریال بوده در جهت هدف حفظ آن دكترینی بوده كه به من گفته شده است.
وی درباره انتخاب مقطع سنی بازیگران اظهار داشت: سن آنها بر مبنای واقعیت بود و نگران این بودیم كه مردم ارتباط برقرار نكنند اما این اتفاق رخ نداد و مردم همه بازیگران را دوست داشتند. پندار اكبری بازیگر «گاندو» اظهار داشت: دلم برای همه شخصیت های تنگ می شود. مجید نوروزی هم توضیح داد: بعضی می گویند من سلبریتی حكومتی هستم اما من نه سلبریتی هستم نه حكومتی بلكه یك بازیگرم. عرفان ابراهیمی هم اظهار داشت: كارگردان به ما برای ایفای بهتر نقش خیلی كمك می كرد ولی گاهی از امنیتی ها هم كمك می گرفتیم. علی افشار دیگر بازیگر این اثر هم اظهار داشت: ما می خواستیم زحمات امنیتی ها و دیگر افراد را نشان دهیم. البته ما در نقش هایمان شبیه سازی نكردیم بلكه از امنیتی ها تنها راهنمایی گرفتیم. آزیتا تركاشوند از دیگر بازیگران سریال هم در سخنان كوتاهی از ایفای نقش در این سریال ابراز شادمانی كرد.
حامد محسن پور تدوینگر این سریال هم اظهار داشت: این سریال یك سریال استراتژیك است و در سریال های استراتژیك اساسا شعار و كلیشه وجود دارد. ما ۹ ماه سر تدوین، تخت گذاشته بودیم همان جا می خوابیدیم و بعد بلند می شدیم و كار می كردیم.
در بخش پایانی نشست آرش قادری درباره سكانس حاشیه ساز ارجاع آلن بیكن آمریكایی به گلستان سعدی توضیح داد: من بیشتر از اینكه سعدی خوان باشم سعدی پرست هستم و در تمام آثارم به این مورد اشاره كردم برای جای سوال است كه چگونه اینكه یك شخصیت از سعدی پیروی كرده منفی تلقی شده است.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در نشست رسانه ای مطرح شد؛ ماجرای جیسون در گاندو موبه مو مطابق واقعیت بود، مطالبه فصل دوم بسته هستند Date | 09/07/2019