برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

    Home  /  جشن  /  برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران Image

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

صد كادو: مشاور وزیر و مدیركل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشن بهار مهربانی همزمان با ایام ولادت پیامبر اعظم (ص) در سراسر كشور آگاهی داد.

به گزارش صد كادو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی احمدی با بیان این خبر اظهار داشت: با عنایت به دستور رئیس جمهور و تاكید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم بر تنظیم برنامه هایی در امتداد افزایش نشاط و امید اجتماعی در جامعه شده است.

او اظهار داشت: ستاد جشن های بهار مهربانی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این وزارتخانه تشكیل شد و سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت كشور، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و ستاد عالی كانون های فرهنگی و هنری مساجد كشور از اعضای این ستاد هستند و دبیرخانه استانی این ستاد باز در ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های سراسر كشور مستقر است.

دبیر ستاد جشن های بهار مهربانی افزود: برگزاری این جشن ها در ماه ربیع الاول به این دلیل است كه این ماه به صورت ذاتی فضیلت خاصی دارد و در همین راستا جشن های سراسری همزمان با میلاد حضرت رسول (ص) با طراحی و شمایلی جدید با مشاركت مردم برگزار می گردد.

او اشاره كرد: بر مردمی برگزار شدن این جشن تاكید گردیده است و در واقع ستاد یاد شده بیشتر نقش پشتیبان و هماهنگ كننده دارد و قرار بر برگزاری برنامه های جشن توسط مردم است.

احمدی با اشاره به اهداف جشن بهار مهربانی اظهار داشت: بهره گیری از مناسبت های دینی برای ترویج شادی در جامعه، توسعه نشاط در جامعه با مشاركت خانواده ها و سازمان های مردم نهاد، تحكیم وحدت میان جامعه با مشاركت اقشار و گروه های مردمی همچون هنرمندان، ورزشكاران و نخبگان حوزه فرهنگ از اهداف این جشن سراسری است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه جشن های بهار مهربانی از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول (۲۹ آبان تا ۴ آذر) در تهران و سایر استان ها، شهرستان ها و روستاهای كشور برگزار می گردد اضافه كرد: در این طرح تلاش شده تا از ظرفیت های محلی، آیینی، سینمای سیار، نمایش های خیابانی، موسیقی اقوام، هنرهای تجسمی، برنامه های مذهبی، جشنواره غذا و… با هدف احداث فضای نشاط در جامعه بهره كافی برده شود.

دبیر ستاد جشن های بهار مهربانی در عین حال اشاره كرد: در كنار برنامه های فرهنگی و هنری بر عرضه محصولات فرهنگی مانند كتاب، صنایع دستی، برگزاری مسابقات قرآنی و دینی برای كودكان و نوجوانان و… در غرفه های فرهنگی باز تاكید گردیده است.

او افزود: محل برپایی این جشن ها گذرهای مردمی مانند پیاده راه ها و گذرگاه های تفریحی و تاریخی كه حالت عمومی و تجمع و تردد بیشتری از مردم را همراه دارد در نظر گرفته شده است.

خانواده محوری خاصیت جشن های بهار مهربانی

احمدی اشاره كرد: برای احداث نشاط و امید اجتماعی از راه برگزاری این جشن ها تلاش شده كه همه گروه های خانواده در نظر گرفته شود، بدین سبب خانواده محور بودن یكی از خاصیت های بارز جشن بهار مهربانی است.

او با تاكید بر استفاده از ظرفیت های انجمن های هنری، گروه های هنری، دانشجویان فرهنگ و هنر، هنرجویان هنرستان های هنرهای زیبا، كانون های فرهنگی و هنری مساجد كشور، گروه های فعال گردشگری، گروه های ورزش های آیینی و… در برگزاری جشن های بهار مهربانی افزود: مردم مشاركت كننده اصلی در این جشن ها هستند و باید مدیریت آنرا در دست داشته باشند.

مشاور وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی اضافه كرد: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران متولی اجرای برنامه های این جشن در تهران است كه با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث و گردشگری و ستاد عالی كانون های فرهنگی و هنری مساجد كشور برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری را در اماكنی كه تجمع مردمی بیشتر است در نظر دارد.

تبدیل جشن های مردمی به آیین های ملی و دینی

مدیركل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه جامعه نیاز به نشاط روحی و روانی دارد اظهار داشت: جشن های مردمی باید به آیین های ملی و دینی تبدیل گردد و مردم در زمان خاصی از سال در آنها شركت نمایند چونكه جشن هایی كه پشتوانه مردمی دارد به مرور مورد استقبال جامعه قرار می گیرد و از این طریق مردم باز در احداث فضای نشاط و امید اجتماعی مشاركت خواهند داشت.
وی در عین حال اشاره كرد: برای نهادینه شدن جشن های بهار مهربانی بعنوان جشن ملی باز باید برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران بسته هستند Date | 13/11/2018